Medvedev’i şaşırtan rüşvet verme teknikleri

19

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev Penza kentinden küçük ve orta ölçekli işletmelerin temsilcileri ile bir araya geldi. Bir Rus işadamı, trafik polislerinin rüşvet alma yöntemlerini anlatınca, Rusya lideri şaşkınlığını saklayamadı.

Medvedev, Penza bölgesinden 12 esnafın kendisiyle görüşebilmek için yazdıkları mektuba yeşil ışık yakarak iş adamlarını kabul etti. Devlet Başkanı, “Sizlerle görüşmeyi kararlaştırdım. Çünkü mektubunuzda değindiğiniz konular sadece sizleri değil, aynı zamanda da ülkedeki tüm iş adamlarını ilgilendiren konular. Lütfen çekinmeyiniz, protokole göre de konuşmayınız.” diyerek iş adamlarının rahat konuşmasını istedi.

Penzalı esnaf, Medvedev’e çalışmalarıyla ilgili kısa bilgiler verdi. İşadamlarını dikkatle dinleyen Devlet Başkanı notlar aldı. Rusya lideri, “Gençleri de işletmelere çekmek lazım. Bu devletin ve iş dünyasının ortak görevi olmalı. Hatırlıyorum, bir odalı daire aldığım zaman bu benim için büyük gündü! O zaman 20 değil, 30 yaşındaydım.” diye hayat öyküsünü anlattı.

Gençler yolsuzluk için memur olmak istiyor

RIAN_00933771.HR.enMedvedev günümüzde meslek tercihleriyle ilgili konulara değinerek, “Gençlerin memur olmak istemeleri beni rahatsız ediyor. Neden? Orada iyi maaş mı veriyorlar, yoksa orası prestijli mi? Değil! Bu daha çabuk zenginleşme yöntemidir! Bu yolsuzluktur! İşte bu endişeverici” diye sitemde bulundu.

Bunun üzerine taşımacılıkla uğraşan işadamı Vyaçeslav Sadovnikov, Devlet Başkanı’na Penza bölgesinde trafik polislerinin nasıl rüşvet aldığını anlattı. İşadamı, “Onlar parayı çöp kutusuna bırakmasını istiyor” diye anlatınca Medvedev şaşırdı. Medvedev, “Direkt çöp kutusuna mı? Yani bu pislikten, çirkinlikten uzak tut gibi? İlginç yöntem” diye gülümsedi.

Daha sonra Devlet Başkanı, işadamlarına moral vererek, “Haraçlara, rüşvetlere ve memurlara rağmen genel olarak işveren atmosferi artık iyileşti. Ve biz bu sorunları çözmeye devam edeceğiz. İşverenler olmadan ülkemizin geleceği yoktur!” mesajı verdi.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan