Ukrayna'nın eski Başbakanı Timoşenko gözaltına alındı

1

Ukrayna’nın eski Başbakanı ve anamuhalefet Batkivşina Partisi’nin lideri Yuliya Timoşenko, mahkeme kararı üzerine polis tarafından gözaltına alındı. Savcı Liliya Frolova, Timoşenko'nun mahkeme salonunda düzeni bozarak duruşmayı engellemek suçundan tutuklanmasını talep etmişti.

Ana muhalefet lideri Timoşenko’nun tutuklanmasını isteyen Savcı Liliya Frolova, “Timoşenko haklarını suistimal ediyor. Mahkeme salonunda sürekli düzen ihlali yapıyor ve gerçeklerin ortaya çıkmasını önlüyor.” dedi. Bugün mahkemeye ifade vermek için gelen Ukrayna Başbakanı Nikolay Azarov’a eski Başbakan Timoşenko sürekli çıkıştı ve Azarov’u eski yolsuzluk yapan ve sorumluluktan kaçan bir kişi olarak adlandırdı.

Başbakan Azarov bunun üzerine Timoşenko’nun kurduğu şirketini kastederek kendisinin yolsuzluk yaptığını iddia etti.

Savcının gözaltı dilekçesini sunduktan sonra Timoşenko savcıya infaz dilekçesini de vermesini teklif etti ve salonda bulunanlara, "Ona (savcıya) bir silah verin." dedi.

TİMOŞENKO, BAŞBAKAN AZAROV’U ANLAMADI

Timoşenko’nun duruşmasına gelen ve Rusça konuşan Azarov’un ifadesini anlamadığını iddia eden Timoşenko tercüman talebinde bulundu. Timoşenko, “Azarov’un sözlerinden hiçbir şey anlamıyorum. Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 19. Maddesi gereğince mahkemenin takibatını devlet dilinde yani Ukraynaca yapması gerekiyor.” dedi.

Timoşenko’nun Peçersk mahkemesinde devam eden duruşmasında tanıkların ifadesi alınmaya devam ediliyor. İfadelerini vermek için bugün Ukrayna Başbakan Nikolay Azarov ve eski Olağanüstü Haller Bakanı Vladimir Şandra mahkemeye geldi.

Kaynak: Cihan Haber Ajansı