Zyuganov: “Ne hale düştük; otomobil dışarıdan, domates Türkiye’den”

81

Rusya Komünist Partisi Başkanı Gennadi Zyuganov, 1991 Ağustos darbesini savunarak, “Olaydan önce perestroyka ve demokrasi adı altında Sovyet karşıtı hazırlıklar yapılıyordu. İşin gerçeğinde ise hedef SSCB’yi yıkmak, Komünist Parti’yi ortadan kaldırmak ve her şeyi ucuza satmak vardı” eleştirisi getirdi.

 

SSCB’nin dağılmasının ardından Rusya’nın her alanda geri kaldığını savunan Zyuganov, “Bugün ilk ona bile girmiyoruz. Üretimi durdurduk. İntihar, yangınlar, suç, yolsuzluk… Ülkemizin iç piyasasında ise yabancıların ürünleri hakim. Biz Çin malı iç çamaşırları ile dolaşıyoruz, yabancı arabalara biniyoruz, Hollanda çiçeklerini kokuluyoruz…” dedi.

Rusya’nın kaynaklarını israf ettiğini, yatırım ve istihdama dönüştüremediğini kaydeden Rus muhalif lider şu şekilde konuştu: “Hatta Krasnodar domatesimizin yerine, Türkiye’den domates getiriyoruz. Bu tam bir rezalet! 20 yılda 15 milyon insanımızı kaybettik, bunlardan 14,5 milyonu ise Rus kökenli idi. İşte sonuç…”

Sovyetler Birliği’nin dağılmasına neden olduğu kaydedilen 19 Ağustos 1991 darbesinin yıl dönümü nedeni ile bir çok siyasetçi eleştirel açıklamalarda bulunuyor. Sovyetler Birliği’nin son lideri Mihail Gorbaçov’a yönelik darbe girişiminin üç gün içinde etkisiz hale getirilmesinin ardından, birliğin dağılma süreci başlamış ve sonrasında Rusya Federasyo’nu kurulmuştu.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan