Rusya’da rekor hasat; 23 milyon ton tahıl ihraç edilebilecek

7

Kuraklık nedeni ile geçen yıl tahıl ihraç yasağı getiren Rusya’da bu yıl rekor hasat bekleniyor. Rusya Tahıl Birliği Başkanı Arkadi Zloçevski 90 milyon hasılat beklediklerini, bu rakamın 40 milyon tonunun fazla olduğunu kaydetti. 17 milyon ton tahılın depolanacağını kaydeden yetkili, 23 milyon tahılın ihraç edilebileceğini söyledi.

Rusya Tarım Bakanlığı da 2011’de Rusya’nın tahıl ihraç rakamlarının 20-23 milyon aralığında olabileceğini açıkladı. Rusya’nın ihraç yasağı nedeni ile dış pazarlarda kayba uğradığına değinen Zloçevski, alt yapının da yetersiz olduğuna dikkat çekti.

Rusya Federal İstatistik Servisi’nin rakamlarına göre de bu yıl beklenen tahıl rekoltesi 90 milyon tona ulaşacak. Böylece rekor ürün alması beklenen Rusya, geçen yıl ürettiği 60,9 milyon tonluk tahıldan neredeyse yüzde 50 daha fazla üretim elde edecek.

Kuraklık nedeni ile bir yıldır devam eden ihracat yasağının Ağustos sonunda kaldırılmasının ardından Rusya toplam 3,98 milyon tonluk ihracat gerçekleştirdi. Amerikan tarım bakanlığının verilerine göre ise Rusya’nın bu yıl tahıl ihracatı 16 milyon tonu bulacak. Uzmanlara göre Rusya’nın tahıl ihracına başlamasının ardından tüm dünyada fiyatlar yüzde 2 oranında geriledi.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan