Rus senatörlerden turistlerin güvenliği için Türkiye’ye çağrı

2

Rusya parlamentosu üst kanadı Federasyon Konseyi, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne çağrıda bulunarak Rus turistlerin güvenliğinin sağlanmasını istedi. Rus senatörler, Türkiye’nin ciddi önlemler almaması durumunda, ülkeye yönelik turist sayısının indirilmesi hususunda çalışmalar yapacağı tehdidinde bulundu.

Federasyon Konseyi’nin bugün gerçekleşen oturumunda Türkiye’deki Rus turistlerin güvenliği konusu ele alındı. Toplantıda Federal Turizm Ajanslığı Rosturizm ve Rusya Dışişleri Bakanlığı yetkilileri de hazır bulunurken, Rus senatörler Türk meslektaşlarını konuyla ilgili işbirliği yapmaya davet ederek TBMM’ye çağrı yaptı.

Yazılı olarak da taleplerin TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Başkanı İdris Güllüce’ye gönderdiği belirtildi. Federasyon Konseyi Turizm Komisyonu Başkanı Vladimir Jidkih’in hazırladığı çağrıda, Türkiye’nin Rus turistlerin en çok ziyaret ettiği ve önemli tatil destinasyonlarından biri olduğu ve her geçen yıl bu ülkeye giden Rus turist sayısının arttığına dikkat çekildi.

Türkiye’nin Rus turistlerin başına gelen çeşitli vakalar bakımından “lider” ülke durumuna düştüğü ifade edilen çağrıda, “Sadece bu yıl Türkiye’de altı Rus turist hayatını kaybetti, 100’den fazla Rusya vatandaşı zehirlendi ve onlarca turistimiz ise trafik kazaları ve patlamalarda yaralandı” denildi. Her ay Türkiye’de Rus turistlerin başına bir şeyler geldiğini iddia eden Rus senatörler, “Durumdan endişe ediyoruz. Türk parlamenterlerin üzücü olaylar karşısında daha dikkatli olmalarını ve güvenlik önlemlerinin artırılması için de çalışmalarda bulunmalarını önemli buluyoruz” ifadelerini kullandı.

Türk tatil bölgelerinde güvenlik düzeyinin artırılması ve vakaların önlenmesi için yasal çerçevede önlemler alınması çağrısında bulunan Rus senatörler, Türk meslektaşlarını uyararak, “Eğer ilgili etkili mekanizmalar hazırlanmazsa bu durumda Rus parlamenterler Türkiye’ye giden Rus turist sayısının azalmasına katkı sağlamak zorunda kalacak” dedi.

Rus senatörler konuyla ilgili daha detaylı görüşmeler için Türk meslektaşlarını, Ekim ayında Moskova’ya davet etti. Jidkih, “İki komisyonun ortak toplantı yapmasını öneriyoruz. Toplantının amacı, turizm alanında yapıcı diyalog ve işbirliğinin artırılması ve güvenlik alanında ilgili yasaların artırılması hususunda karşılıklı işbriliğin geliştirilmesi” dedi.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan