Rusya’da gençler birlikte intihar etmeye başladı

227

Dünyada en çok intihar eylemlerinin yaşandığı Rusya’da gençlerin son günlerde birlikte intiharları sıklıkla gündeme geliyor. Rusya’nın başkenti Moskova’da iki bayan öğrencinin birlikte intihar etmesinin ardından, St.Petersburg kentinde de iki genç bayanın benzer şekilde 10. kattan atlayarak intihar etti. Rus psikologlar gelişmelerin vahim olduğuna dikkat çekiyor.


Haberlere göre, Moskova’nın batı semtinde 18 yaşındaki iki bayan öğrenci kendilerini 14. kattan yere attı. Bayanlardan biri olay yerinde hayatını kaybederken, diğeri ise ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede hayata gözlerini yumdu. Ria Novosti’ye konuşan bir güvenlik görevlisi, “İntihar öncesi yazılı not bulunmadı. Nerdivenlerde bira şişeleri bulundu. Muhtemelen bayanlar bira içtikten sınra balkondan kendilerni attılar” dedi.

Life.news ajansı, intihar edenlerin Moskova Tıp Akademisi 2. sınıf öğrencileri Maya Solovyova ve Margarita Utkina olduğunu iddia etti. İlerleyen saatlerde söz konusu akademi Basın Bürosu, sadece Solovyova’nın öldüğünü doğruladı.Çifte intihar, dairenin güvenlik kamerasına da yansıdı.

31 Ekim’de St.Petersburg kentinde de 15 yaşında iki kız, elele tutarak evin camından kendilerini atmıştı. Talihsiz kızların aşk yüzünden intihar ettiği belirtilmişti.

İntihar vakalarıyla ilgili yorumda bulunan Moskova Serbski Enstitüsü’ne bağlı Psikoloji Merkez uzmanı Prof. Dr. Boris Polojiy, “Daha önce St.Peterburg’ta yaşanan çifte intihar bugün Moskova’da canına kıyan öğrencileri de etkilemiş olabilir. Çifte intiharlar bu yaş gruplarında etkili” değerlendirmesinde bulundu.