Putin’den Şanghay’da batılı güçlere “küstah” suçlaması

84

Rusya Başbakanı Vladimir Putin St. Petersburg kentinde gerçekleşen Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) hükümet başkanları zirvesinde batılı güçleri “küstahça” Afrika ülkelerinde eski rejimleri desteklemek, sonra da kalkıp muhalif grupları güçlendirerek bölgede devrim yapmakla suçladı.

İran Dışişleri Bakanı Ali Akbar Salehi ile görüşmesinde İran’ın nükleer silah üretme kapasitesine ulaştığı iddiaları ve muhtemel saldırı planları ile ilgili değerlendirmede bulunan Rusya Başbakanı, “Gerçekten, sizin de dediğiniz gibi, “küstah dünya güçleri” Kuzey Afrika’da eski rejimleri şimdiye kadar korudu. İlginç olan, eski rejimleri yıkan devrimleri de destekliyorlar” eleştirisi getirdi.

NATO’nun alternatifi olarak 2001’de Rusya, Çin, Kazakistan, Özbekistan, Tacikistan ve Kırgızistan’ın katılımı ile kurulan ŞİÖ, yeni üyelerle genişleme çalışmalarını sürdürüyor. İran ve Pakistan’ın gözlemci statüsünden tam üyeliğe geçişine henüz yeşil ışık yakılmazken, zirvede Türkiye’nin “diyalog ortaklığı” ile ilgili başvurusunun ele alındığı ifade ediliyor. Önümüzdeki dönemde yapılacak ŞİÖ devlet başkanları zirvesinde Türkiye’nin üyeliği ile ilgili kararın açıklanması bekleniyor. Örgütte halen Singapur ve Belarus “diyalog ortağı” statüsünde yer alıyor.

ŞİÖ zirvesinde liderler küresel ekonomik krizle mücadelede ortak eylem planlarının geliştirilmesi, terör, uyuşturucu ve organize suçlarla mücadele, bölgesel ve uluslar arası sorunlar ve uluslar arası güvenlik gibi bir diziyi konuyu ele aldı.

Zirve çerçevesinde liderlerle ikili görüşmeler de gerçekleştiren Putin, Çin’le ticaret hacminin yılsonunda 80 milyar doları aşacağını ve 2020’ye kadar 200 milyar dolara çıkarılmasını hedeflediklerini açıkladı.

Uluslar arası Para Fonu (IMF) aracılığı ile batı ülkelerinin borç krizinin atlatılmasına katkı sağlayabileceklerini vurgulayan Putin, Avrupa ülkelerinin borç krizi ile ilgili rakamlar verdi. Avro bölgesinde gayri safi milli hasılanın yüzde 85-87 oranında borç yükü olduğunu, bazı ülkelerde bu rakamın yüzde 125’lere kadar çıktığını hatırlatan Putin, Rusya’nın borç yükünün yüzde 10’larda kaldığını söyledi.