Ruslar en çok Kazakistan’a en az Tacikistan’a güveniyor

174

Rusya Kamuoyu Araştırma Merkezi (VTsIOM) eski SSCB ülkeleri ve Rusya’yı kapsayan bir dizi araştırma sonucunu yayınladı. Rusya’da yapılan araştırmaya göre, vatandaşlar en çok Kazakistan’a en az ise Tacikistan’a güveniyor. Kırgıziztan, Belarus ve Rusya en çok eski SSCB yapısını talep eden ülkeler arasında. Ruslar’ın en çok güvendiği lider ise Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev; Kırgızistan, Gürcistan ve Türkmenistan Cumhurbaşkanları ise en az güvenilen liderler.


Araştırmaya göre Ruslar’ın en çok güvendiği ülke yüzde 42 ile Kazakistan. Bu ülkeye olan güven son üç yılda yüzde 11 oranında artmış. İkinci sırada yüzde 36 ile Belarus en çok güvenilen ülke olurken, bu ülkeye güven de son üç yılda 7 puan düşmüş. Ruslar yüzde 15 ile üçüncü sırada Ukrayna’ya güveniyor. Rusya yanlısı Viktor Yanukoviç’in iktidara gelmesi son üç yılda bu ülkeye olan güvenin 11 puan artmasını sağladı.

Ruslar’ın Ermenistan’a olan güveni yüzde 8'den yüzde 7’ye gerilerken, Azerbaycan’a olan güven ise yüzde 6’dan yüzde 5’e düştü. Moldova, Özbekistan ve Kırgızistan yüzde 3 oranında güvenilir ülke olarak görülürken, Türkmenistan’a güven de yüzde 3’ten yüzde 2’ye geriledi.

Rusya’nın en az güvendiği ülkeler ise Gürcistan ve Tacikistan. Gürcistan’la yaşanan Ağustos 2008 savaşının ardından bu ülkeye olan güven son üç yılda yüzde 1'lerde kalırken, Tacikistan’la olan güvenin de yüzde 2’den yüzde 1’e gerilemesi dikkat çekti. Cevap vermek istemeyenlerin oranı ise yüzde 34’den yüzde 29’a düştü.

Ruslar için en güvenilir lider Nazarbayev

VTsIOM araştırmasında Ruslar BDT ülke liderleri arasında Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’i (yüzde 37) en güvenilir lider olarak görüyor. İlk üç sıralamada Belarus lideri Aleksandr Lukaşenko (yüzde 28) ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç (yüzde 12) yer alıyor. Araştırmadaki diğer liderlerin sıralaması ise şu şekilde: Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev (yüzde 7), Ermenistan lideri Serj Sarkisyan (yüzde 6), Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov (yüzde 3), Kırgızistan lideri Roza Otunbayeva, Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbangulı Berdimuhammedov, Moldova Cumhurbaşkanı Vekili Mihay Gimpu ve Gürcistan lideri Mihail Saakaşvili (yüzde 2).

Rusya dışında Belarus, Kırgızistan, Azerbaycan ve Litvanya’da da araştırma yapan VTsIOM’a göre, entegrasyonu en fazla Kırgızistan (yüzde 67) ve Belarus (yüzde 62) vatandaşları arzuluyor. Sıralamada entegrasyonu en az Azerbaycan (yüzde 24) ve Litvanya (yüzde 26) vatandaşların istediği kaydedildi.