Güney Osetya’da ikinci tur seçimlerde Bibilov önde

6

Gürcistan’ın ayrılıkçı bölgesi Güney Osetya’da gerçkleşen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda Rusya yanlısı aday Olağanüstü Hal Bakanı Anatoli Bibilov sandık başı anket sonuçlarına göre yüzde 53,2 oy aldı. 13 Kasım’da yapılan ilk tur seçimlerinde Bibilov’la yaklaşık aynı oy alan eski Eğitim Bakanı Alla Djioyeva ise yüzde 46,8 destek buldu.

2008’de Gürcistan’la yaşanan savaşın ardından Rusya, Güney Osetya’nın bağımsızlığını tanımış ve bölgede Rus askeri üslerinin kurulması ile ilgili anlaşma sağlamıştı.

Güney Osetya’nın ilk Cumhurbaşkanı Eduard Kokoytı 2001 ve 2006 yıllarında iki kez göreve gelmiş, anayasal olarak üçüncü dönem aday olamayacağı için seçimlere katılmamıştı.

Güney Osetya’lı seçmen Bibilov’a oy verdiğini, onun birçok sorunun üstesinden gelebileceği için desteklediğini söyledi. Ülkenin en büyük sorununun işsizlik olduğuna değinen seçmen, diğer sorunların kolaylıkla çözülebileceğini kaydetti.

Oyunu kullandıktan sonra basına konuşan Bibilov, Güney Osetya’nın geleceği için oyunu kullandığını ifade ederken, diğer aday Djioyeva ise ilk ziyaretinin hapishaneler olacağını söyledi.

Güney Osetya Merkez Seçim Kurulu Başkanı Bella Pliyeva seçimlere katılımın yüzde 61,21 olarak gerçekleştiğini duyurdu.

Tiflis ve batılı ülkelerin Güney Osetya’da seçimleri yasal olmadığı açıklaması yaparken, Rusya Güney Osetya va Abhazya’yı Kafkaslarda stratejik bir bölge olarak değerlendiriyor.

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev geçen hafta yerel basına yaptığı açıklamada Güney Osetya’ya müdahalade bulunarak NATO’nun bölgeye doğru genişlemesine engel olduklarını ifade etmişti.