NATO komutanları Moskova’da tansiyonu düşürdü; füze kalkanında müzakere yolu açık

19

NATO’dan üst düzey komutanlar Rusya ile gerginleşen füze savunma sistemleri ile ilgili sorunları müzakere etmek için Moskova’ya geldi. Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’in emri ile önceki gün Kaliningrad’da füze radar sistemlerinin aktif hale geldiğini hatırlatan Rusya Genelkurmay Başkan Yardımcısı Valeriy Gerasimov, diyalog kapısının halen açık olduğunu söyledi. NATO Uluslar arası Askeri Komutanlığı’ndan Jürgen Bornemann da sonunda füze kalkanında bir anlaşma sağlamayı umduklarını vurguladı.

Rusya ve NATO Lizbon’da Kasım 2010’da Avrupa füze savunma sisteminde işbirliği yapılması konusunda anlaşma sağlamış, ancak uzun süre devam eden müzakerelerde Rusya’nın ortak sistem kurulması talebine NATO olumlu yaklaşmamıştı. İki ayrı sistemin kurulması ve bilgi paylaşımı yapılmasını teklif eden NATO, Moskova’nın yazılı garanti talebine ise sıcak bakmıyor. Son olarak da Honolulu’da APEC zirvesi çerçevesinde bir araya gelen ABD Başkanı Barack Obama ve Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev uzlaşı sağlayamamıştı.

Füze kalkanı ile ilgili diyaloğun ve görüşmelerin sürdüğünü ifade eden NATO Komutanı, “Rusya Devlet Başkanı Medvedev’in Kaliningrad’da yaptığı açıklamada görüşmeler için kapıların kapatılmadığını söylemesi memnuniyet verici” dedi.

Henüz anlaşma sağlanamasa bile müzakereler ve uzlaşı için yeterli zaman olduğuna değinen Bornemann, “Bu çok kompleks olan konuda sonunda işbirliği sağlayabileceğimize inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Batının tek taraflı adımlar attığı ile ilgili şikayetçi olan Rus komutan Gerasimov ise, “Bizim pozisyonumuz çok açık. Füze savunma sisteminin stratejik nükleer gücümüzü etkilememesi gerekiyor. Tüm görüşmelere ve müzakerelere rağmen maalesef, tek taraflı olarak sistem yerleştiriliyor. Başkan Medvedev’in dediği gibi açık olan kapı ile müzakerelerimizi sürdürüyoruz” şeklinde konuştu.

Moskova görüşmelerinde bir mutabakat sağlayamayan tarafların yeniden bir araya gelme konusunda anlaştıkları kaydediliyor. Medvedev uzlaşı sağlanamaması durumunda ikinci adım olarak Kaliningrad’a İskender füzelerini yerleştirecekleri tehdidinde bulunmuştu.