Rusya’da bu kez ırkçılar meydana indi

30

Rusya’nın başkenti Moskova’da Cumartesi günü hükümet karşıtı on binlerin gösteri yaptığı Bolotnaya Meydanı’na Pazar günü de aşırı ırkçı ve neo-nazi gruplar girdi. Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı gösteriler olaysız sona erdi. Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev ve Rusya Başbakanı Vladimir Putin’e karşı olmayan ırkçılar, “Rusya’nın İhtişamı” adını verdikleri gösteride kaçak göçmenlerin ülkeden kovulmasını istedi.

Yaklaşık 600 kişinin katıldığı eylemde göstericilerin neo-nazi sembolleri taşımaları, ırkçı slogan atmaları dikkat çekti. Yüzlerini maskelerle örten göstericiler Rusya Çarlık dönemine ait bayraklar taşıdı. Polis nehirden, karadan ve havadan yoğun güvenlik önlemi alarak olay çıkmasını önlemeye çalıştı.

Geçen yıl Spartak Moskova taraftarı Yegor Sviridov’un öldürülmesi üzerine ırkçı grupların düzenlediği gösteri bir anda büüymüş, Manej Meydanı’nı dolduran 5 bine yakın kişi göçmenler ve Rus olmayan gruplar aleyhine sloganlar atmıştı.

Polis ırkçı grupların gösterilerinde herhangi bir olay çıkmadan sonlandığını açıkladı. 50 civarında basın mensubunun takip ettiği gösteriler “Ruslar” adlı örgütün öncülüğünde gerçekleşti. Irkçı grup liderleri Aleksandr Belov ve Dmitri Dyomuşkin de gösteride konuşma yaptı. Rusya’da milyonlarca kaçak işçi olduğunu savunan grup, onların ülkeden çıkarılmasını talep ediyor.

Irkçı gösterilere karşı polis, Devrim, Triumfalnaya ve Teatralnaya ve Manej Meydan’larında da geniş güvenlik önlemleri aldı. Puşkin Meydanı’nda toplanan 50 kadar gösterici ise polisin uyarısı üzerine meydandan ayrıldı.