Moskova’da “100 bin kişi” adil seçim için meydanlara indi

5

Rusya’nın başkenti Moskova’da 4 Aralık parlamento seçimlerinde hile yapıldığı gerekçesi ile 10 binlerce kişi protesto gösterisi yaptı. Akademika Saharova meydanında toplanan muhalif gruplar temiz ve adil bir seçimin yanı sıra, Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in 4 Mart 2012’de yapılacak devlet başkanlığı seçimlerinde Kremlin’e dönmemesini istedi.

Protesto gösterisinin organizatörlerine göre meydanda toplanan kalabalık 100 binle- 200 bin arasında. Polis kaynakları ise güvenlik koridorundan geçerek miting alanına girenlerin sayısını 29 bin olarak açıkladı. Soğuk havaya rağmen 10 Aralık’ta Bolotnaya Meydanı’nda toplanan 50 bin kişiden daha fazla bir kalabalığın meydana geldiğinde gözlemciler birleşiyor.

Medvedev blog yazarı, devlet başkanı olamadı

Muhalif liderlerden Boris Nemtsov meydanda 100 bin kişinin toplandığını, Kremlin’de değişim için bu rakamın yeterli olduğunu savundu. Nemtsov, “Burada 100 bin kişi olarak toplandık. Bolotnaya Meydanı’nda daha önce düzenlediğimiz gösteride dile getirdiğimiz talepler göz ardı edildi. Biz (Rusya Devlet Başkanı Dmitri) Medvedev’e güvenmiyoruz. O modernizasyon vaat etti, o özgürlük vaat etti. Medvedev güzel blog yazarı, fakat Devlet Başkanı olamadı” dedi.

Muhalif gösteride konuşma yapan eylemciler hedeflerinin devrim ya da iç çatışma çıkarmak olmadığını, sadece halkın iktidarı için adil ve temiz bir seçim istedikleri vurgusu yaptı. Moskova şehir merkezinde trafik kilitlenirken, meydan ve çevresinde cep telefonları yoğunluk nedeni ile çalışamaz hale geldi.


Kudrin erken seçim istedi

Rusya Başbakanı Putin’in yakın dost olarak ilan ettiği Maliye Eski Bakanı Aleksey Kudrin’in meydana gelemsi ise sürpriz oldu. Basına açıklamada bulunan Kudrin, Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’in önerdiklerinin çok daha ötesinde siyasi reform yapılmasının şart olduğunu söyledi. Merkez Seçim Kurulu Başkanı Vladimir Çurov’un istifasını isteyen Kudrin, “En fazla bir yıl içerisinde parlamento seçimlerinin yenilenmesi gerekiyor. Devrim olmadan da adil seçimler yapabiliriz. Rusya’da liberal demokratik güçlerin tek yumruk olmasına katkı sağlamak isterim.” dedi. Kudrin Mart 2012 seçimlerinde devlet başkanı olma gibi bir niyeti de olmadığını aktardı.

Mitingde bir konuşma da yapan Kudrin, erken seçim talebinde bulundu. Siyasi partilerle ilgili yeni yasa çıkarılması gerektiğini savunan Kudrin, “Kararlarımız arasında erken seçim talebi mutlaka olmalı. Ancak o zaman iktidara giden yol açılabilir” önerisinde bulundu.

Gösterilerde yer alan bir diğer ilginç isimse son dönemde siyasete ısınan Rus oligark Mihail Prohorov. Rusya’nın üçüncü zengini olarak bilinen Prohorov, Putin’e karşı devlet başkanlığına aday olduğunu açıklamıştı. Protesto eylemine katılan sanatçılar ise söyledikleri şarkılarla meydanda heyecanı ayakta tutmaya çalıştı.

Şimdi alternatif olmazsa, yarın hiç olmayacak

Rusya Başbakanı Putin’in istifasını isteyen Gürcü asıllı Rus yazar Boris Akunin, kalabalığa “Putin istifa etsin mi?” sorusunu yöneltti. Göstericiler “Evet!” sloganıyla karşılık verirken, “Putin’siz Rusya” sloganları ile konuşmalar sık sık kesildi.

Muhalif liderlerden Mihail Kasyanov ise Devlet Başkanlık seçimlerinin Nisan ayına alınmasını istedi. Gazeteci Leonid Parfenov ise video aracılığıyla göstericilere yaptığı konuşmada, “Bugünkü iktidar ülkeyi tekrar yönetmeye devam ederse bu durumda eski SSCB lideri Leonid Brejnev’in durgunluk yıllarına döneceğiz. Brejnev ülkeyi 18 yıl yönetti, Eğer Putin de tekrar Devlet Başkanı seçilirse bu Brejnev iktidarının süresine eşit olacak. Eğer bugün bizim alternatifimiz yoksa bu durumda yarın hiç olmayacak” iddiasını dile getirdi.

Birleşik Rusya’ya karşı Rusya birleşiyor

Yazar ve muhalif liderlerden Viktor Şenderoviç ise muhalif güçleri iktidar partisi Birleşik Rusya’ya karşı bir koalisyon çatısı altında birleşmeye çağırdı. Şenderoviç, “Ancak böyle bir koalsiyon barış yoluyla siyasi sistemde değişikliklerin yapılmasını sağlayabilir. Biz bu şansı kaçırmamalıyız. Muhalif liderler kendi aralarındaki görüş ayrılıklarını bir kenara bırakmalı. Eğer hepimiz, hem eski liderler ve son yıllarda meydana çıkan yeni liderler el ele vermeyi başarırsak bu durumda yakın, görülür zamanda biz farklı bir ülkede yaşayacağız” öngörüsünde bulundu.

Protesto gösterilerinde Duma’ya giren muhalefet parti liderlerinin yer almaması dikkat çekerken, daha çok sandığa gitmeyen yüzde 40’ın gösterilere katıldığı belirtiliyor. Rusya’nın uzak doğusundan en batı kentine kadar onlarca farklı kentte de gösteriler yapıldı. Küçük çaplı gösterilerde şimdiye kadar herhangi bir gözaltı ya da olay yaşanmadığı gelen bilgiler arasında.

Putin’in liderliğini yaptığı Birleşik Rusya 4 Aralık seçimlerinde yüzde 49,39 oy alarak 450 sandalyenin bulunduğu Duma’da milletvekili sayısını 315’den 238’e düşürdü. Rusya Federasyonu Merkez Seçim Kurulu’nun resmi sonuçlarına göre Komünist Parti yüzde 19,19 oyla 92 sandalye, Adaletli Rusya yüzde 13,22 oyla 64 sandalye ve Liberal Demokrat Parti de yüzde 11,65 oyla 56 sandalye kazandı. Muhalefet partileri 6. dönem parlamentoda bir önceki parlamentoya göre 77 koltuk iktidar partisinden kaptı.