Rusya’da son anket: Putin’e destek yüzde 50’nin üzerinde

5
Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in ekonomik krizin etkisi ile reytinginde düşüş yaşansa da hala yüzde 50’nin üzerinde olduğu ortaya çıktı. Rusya Kamuoyu Vakfı’nın yaptığı çalışmaya göre halkın yüzde 52’si 4 Mart 2012 Devlet Başkanlığı seçimlerinde Putin’e oy vereceğini açıkladı.

Muhalefet partilerine oy vereceklerini açıklayanların oranı ise 2008’e göre arttı. Başkan adaylarından Komunist Parti lideri Genadi Zyuganov’a destek yüzde 7’den yüzde 12’ye çıktı. Aşırı sağcı Liberal Demokrat Parti lideri Vladimir Jirinovski’ye destek ise yüzde 7’den yüzde 11’e yükseldi.

Vatandaşların yüzde 4’ü ise devlet başkanlığı seçimlerinde Adaletli Rusya Partisi lideri Sergey Mironov ve milyarder Mihail Prohorov’a oy vereceklerini belirtti. Parlamento dışından başkanlık yarışına katılması beklenen Yabloko lideri Grigori Yavlinski’ye destek ise yüzde 2 seviyesinde. Vatandaşın yüzde 9’u ise henüz kime oy vereceğine henüz karar vermiş değil.

Rusya Başbakanına destek yüzde 59’la en fazla Sibirya bölgesinde. Eğitim seviyesi düşük olan halkın yüzde 59’u Rusya Başbakanına oy vereceğini açıklarken, yüksek gelire sahip olanların yüzde 43’ü Putin’i tercih edecek. Rusya’nın merkez bölgelerinde yaşayanların yüzde 40’ı Putin’in Kremlin’e dönmesini istiyor. Putin’e en az destek ise Moskova’da yaşayan ve yaşları 45-54 arası olanlar. Bu kesimden Rusya Başbakanına destek ise yüzde 38’de kaldı.

Kamuoyu Araştırma Vakfı Başkanı Aleksandr Oslon erkeklerin Rusya Başbakanına olan desteklerinin düştüğünü, ancak kadınlarda herhangi bir değişiklik olmadığına dikkat çekti.

Araştırma Rusya’nın 204 yerleşim birimi ve 64 bölgesinde 3 bin seçmenle birebir görüşerek yapıldı.