Doğalgaz krizi Orta Asya’da; Özbekistan, Tacikistan’ın vanalarını kapattı

37

Özbekistan doğalgaz fiyat artış taleplerine olumlu cevap vermeyen Tacikistan’a doğalgaz sevkiyatını durdurdu. Rus basınında yer alan bilgilere göre Tacikistan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Davlat Naziri, Özbek tarafının görüşme taleplerine olumlu cevap vermediğini ve doğalgaz vanalarını kapattığını duyurdu.

Tacikistan doğalgaz dağıtım şirketi Tojiktransgaz’ın üst düzey yetkililerinin Özbekistan devlet doğalgaz üretim şirketi Uztransgaz yetkilileri ile 2012 başında fiyat konusunun görüşülmek üzere anlaşma sağladığını hatırladan Nazri, “Maalesef Özbek yetkililer görüşmeleri erteledi. 18 Kasım 2011’de Özbek doğalgaz şirketine gönderdiğimiz mektuba da henüz cevap verilmedi.” dedi.

Tacikistan Başbakan Yardımcısı Murodali Alimardon’un da Özbekistan Başbakan Yardımcısı Rustam Azimov’a bir mektup gönderdiğini kaydeden Tacik yetkili, “Azimov bize Özbek doğalgazının ana alıcıları Rusya ve Çin’le anlaşmalar söz konusu olduğu için Tacikistan sevkiyatının imkansız olduğunu aktardı” eleştirisi getirdi.

Tacikistan çoğunluğu alüminyum fabrikalarında kullanılmak üzere 2011’de toplam 180 milyon metreküp doğalgaz alımı yapması gerekirken, 20 milyon metreküp eksik alım yaptı. Tacikistan, yılın ilk çeyreğinde bin metreküp için 227 dolar, ikinci ve üçüncü çeyrekte ise 249 dolar ödedi. Tacikistan son çeyrekte ise bin metreküp için 284 dolar ödeme yaptı. Yılın son ayında ise Özbekistan’ın fiyatları 311 dolara kadar çıkardığı kaydediliyor.