Başbuğ’un tutuklanması Rus basınında

47
Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ’un tutuklanması Rus basınında geniş yer aldı. Rusya’da yılbaşı bayramı vesilesiyle iki haftalık tatile rağmen haberler görsel basında ve gazetelerin internet sayfalarında geniş şekilde yayınlandı.

Ria Novosti ajansı, Başbuğ’a ömür boyu hapis cezası verilebileceğini belirtti. Ajansa göre, eski Genelkurmay Başkanı görevindeyken hükümete karşı darbe planları yapmakla suçlanıyor. İddialar arasında Başbuğ’un Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hükümetini gözden düşürmek amacıyla internet siteleri kurdurduğu yer alıyor.

Resmi Vesti televizyonu Başbuğ’un terör örgütünü organize etmek ve darbe girişiminde bulunmak suçuyla tutuklandığını duyurdu. Rusya’nın Sesi radyosu da benzer yorumda bulunarak Başbuğ’un suçlamaları reddettiğine dikkat çekti.

Komsomolskaya Pravda gazetesi de eski Genelkurmay Başkanı’nın yönetime darbe yapmak suçuyla tutuklandığını duyurdu. Gazete, “Başbuğ, sadece darbe girişimleriyle değil, aynı zamanda terör örgütünü yönetmekle, organize etmekle suçlanıyor” bilgisini dikkat çekildi.

RFE-RL Rusya yayınında yer alan haberde Başbuğ ve Erdoğan’ın daha önce Türk sınırında en üst askeri mevzide beraber oturduğu fotoğrağı da yayınladı. Haberde Başbuğ’un Ergenekon terör örgütü soruşturması bağlamında tutuklandığı ifade edildi.

Benzer haberler Regnum, BBC Rusya Yayını, İnterfaks ve başka ajanslarda da yer aldı.