Nazarbayev: Rusya ve Belarus'la sınırları kaldırıyoruz

32
Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, yıllarca bir arada yaşayan halkların arasına sınır koymanın doğru olmadığını söyledi. Kazak lider Rusya, Kazakistan ve Belarus arasında oluşturulan gümrük birliğinin buna somut örnek olduğunu ifade etti.

Nazarbayev, Hristiyan inancına göre Hz. İsa'nın vaftiz edilişinin yıl dönümü dolayısıyla başkent Astana’da bulunan Dormition Katedrali’nde düzenlenen törene katıldı. Burada Hristiyan cemaati tebrik eden

Nazarbayev, Kazakistan’da Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı’nın yanında Noel ve Paskalya’nın da düzenli olarak kutlandığını kaydetti. Nazarbayev, inançlara olan karşılıklı anlayış ve saygı çerçevesinde Kazakistan’da herkesin barış içerisinde huzurlu yaşadığını söyledi.

1 Ocak 2012 itibariyle resmen hayata geçen Kazakistan, Rusya ve Belarus arasındaki gümrük birliğinden söz eden Nazarbayev, yıllarca bir arada yaşayan hakların arasına sınır koymanın doğru olamayacağını dile getirdi.

Kazak lider, konuşmasında bütün dinlerin hoşgörüyü emrettiğini söyledi. Hayatının bütün devrelerinde tek Allah inancına sahip olduğunu ifade eden Nazarbayev, Kazakistan’da bütün din mensuplarının istediği gibi ibadet edebildiğini belirtti.