İsrail-Ermenistan arasında sözde soykırım ve Filistin pazarlığı

492
İsrail’de Rusça yayın yapan İzRus haber portalının iddiasına göre, İsrail’li makamlar Erivan’a üç kez şantaj girişiminde bulunarak, Filistin devletini tanımaktan vazgeçtikleri takdirde sözde Ermeni soykırımını tanıyacakları şartını ileri sürdü. Gazeteye konuşan İsrail Dışişleri Bakanlığı kaynaklarına göre, konuyla ilgili görüşmeler resmi devletlerarası temaslarda masa yatırıldı.

İsrail’in Makor Rishon gazetesine atıfta bulunan İzRus’a göre, konu ilk kez Temmuz ayında Ermenistan’ın başkenti Erivan’ı ziyaret eden İsrail Dışişleri Bakanlığı üst düzey yetkililerinin temaslarında görüşüldü. Görüşmede İsrail tarafı, Erivan’a Filistin’i tanımamayı ve bunun karşılığında da kendilerinin sözde Ermeni soykırımı tanıyacaklarını iletmiş. İsrail Dışişleri kaynaklarının iddiasına göre, Ermenistan ilk önce bu fikre yeşil ışık yaktı, fakat İsrail’in şartını sert şantaj şekilde ortaya koyması gerekçesiyle rahatsız olarak son anda geri çevirdi.

Habere göre, konu Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu 66. toplantısı sırasında da gündeme gelmiş. 20-30 Eylül tarihlerinde yapılan toplantı Filistin devletinin tanınmasıyla ilgili olurken, İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon, Ermeni meslektaşı Arman Kirakosyan’la görüşerek Filistin’e destek vermekten vazgeçmelerini istemiş.

Ekim ayı sonlarında Filistin’in UNESCO’ya tam üye olarak kabu edilmesi hususunda yapılan oylamadan önce de İsrail Erivan’a yine üst düzey bir diplomatını gönderdi. Habere göre, İsrail bu sefer de sözde soykırımı tanımaları için aynı koşulunu ortaya koymuş. Ve yine Ermenistan’ın bu koşulu kabul etmediği iddia edildi. Daha sonra yapılan oylamada da Ermenistan dahil eski SSCB’nin sekiz ülkesi Filistin’in UNESCO’ya üye olmasından yana oy kullandı.

İsrail basının iddiasına göre, Ermenistan’ın İsrail’in şartını reddetmesinin bir diğer önemli nedeni de Suriye ve Lübnan’da yaşayan Ermeni topluluğu. Haberde, Erivan’ın bölgede yaşayan Ermeni nüfusunun hayatını tehlikeye atmak istemediği öne sürülüyor.