“2012’de petrol fiyatları yüksek devam eder, rublede devalüasyon endişesi yok”

8

Rusya’nın en büyük devlet bankası Sberbank Yönetim Kurulu Başkanı German Gref 2012’de rublede devalüasyon beklemediğini, petrol fiyatlarının yüksek seviyede devam edeceğini söyledi.

Moskova’da düzenlenen ekonomi formunda konuşan Gref, “Kurda devalüasyon konusunda herhangi ciddi bir önkoşul olduğuna inanmıyorum. Mart’ta yapılacak devlet başkanlığı seçimleri ve geçen yıl yaşanan hızlı nakit çıkışına rağmen sorun görülmüyor. Petrol varil fiyatları yüksek devam edecek. Eğer geçen yıla göre nakit çıkışında azalma olursa ruble güçlenebilir” öngörüsünde bulundu.

Rusya 2011’de 84 milyar dolar nakit çıkışı nedeni ile ekonomik sıkıntı yaşamıştı. Uluslar arası derecelendirme kuruluşu Fitch siyasi belirsizlik nedeni ile Rusya’nın pozitif olan notunu durağana çevirmişti.

Rusya için federal bütçe açığının hala ülke için büyük problem olduğunu kaydeden Gref, “Petrol varil fiyatları mevcut seviyede olması durumunda bu açık kabul edilebilir” dedi.

Rusya’nın 2012’de gayri safi milli hasılanın yüzde 1,5’u kadar bütçe açığı vermesi bekleniyor. 2013’de yüzde 1,6 ve 2014’de de yüzde 0,7 bütçe de açık olacak.