NATO: Rusya “hayali düşman” için boşa para harcıyor

22

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Avrupa füze savunma sistemine karşılık Rusya’nın bir çok bölgesine füze yerleştirme planını boşa harcanacak para olarak değerlendirdi.


Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta açıklamada bulunan NATO Genel Sekreteri, Moskova’nın suni şekilde uydurulan “düşman” için boşuna para harcadığını belirtti. Rasmussen, “Rusya’nın açıklamaları NATO müttefikleri için endişe uyandırıyor. Bu Rusya’nın maddi kaynaklarının boşuna harcanmasıdır. Çünkü askeri saldırı silahlarının artırılması hayali düşmana karşı. Zira böyle bir düşman da yok” dedi.


NATO Genel Sekreteri’ne göre, Moskova’nın bu paralarını Rus ekonomisinin kalkınması için harcaması daha verimli olacak. Rasmussen, “Eğer NATO ve Rusya işbirliği yapsa bu durumda herkes huzur içinde olur” şekline konuştu.

1997’de Rusya ve NATO arasında imzalanan ve tarafların birbirine karşı silah kullanmamasını öngören ortaklık anlaşmasını hatırlatan Rasmussen, “Bu 15 yıl önce beyan edildi ve Kaliningrad bölgesinde silahlı birliklerin artırılmasının hiç bir anlamı yok. Dolayısıyla ben Rusya’ya yeni gerçekliği algılamasına davet ediyorum. Biz düşman değiliz, bizim partner olmamız lazım ve barış içinde işbirliği yapmamız lazım” çağrıda bulundu.

Rusya Başbakan Yardımcılığına getirilen NATO eski Büyükelçisi Dmitri Rogozin ise Rasmussen’in açıklamalarına cevap verdi. Rusya’nın tüm doğu bölgesi ve nükleer silah kapasitesinin Avrupa füze savunma sisteminin kapsama alanında olacağını savunan Rogozin, nükleer silahlarda indirim anlaşmalarının devam edeceğinin garantisi olmadığını söyledi.

Rogozin Twitter’dan yazdığı mesajında, “Anders, (görevden alınan maliye eski bakanı Aleksey) Kudrin’i okuma. Kendi mantığınla düşün. Kudrin, Rusya’nın Savunma harcamaları fiyasko ile sonuçlanacak. Ancak başkalarının tahminleri gerçekleşemedi…” ifadelerini kullandı.

Ekho Moskvı radyosuna da konuşan Rogozin, nükleer silahlarda indirim anlaşmasının ardından ikinci, üçüncü ya da diğer aşamaların olacağı ile ilgili herhangi bir garanti olmadığını söyledi. 2020 sonrasında tüm nükleer teknolojilerin yok edileceğini düşünmenin imkansız olduğunu, Amerika’nın da kendi nükleer teknoloji ve kapasitesini geliştirmeye devam edeceğini iddia etti.

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev 23 Kasım’da ABD ile Avrupa’ya kurulacak füze savunma sisteminde anlaşma sağlayamamaları durumunda kalkanı hedef alabilecekleri uyarısı yapmıştı. Medvedev, ABD öncülüğünde oluşturulan füze kalkanında Rusya’nın endişelerinin dikkate alınmaması durumunda kendilerinin de Avrupa’nın merkezinde yer alan Kaliningrad kenti ve Rusya’nın diğer bölgelerine füze sistemleri yerleştireceklerini kaydetmişti.