Putin, göçmenlere Rusça, tarih ve hukuk sınavı zorunluluğu istedi

234

Rusya Başbakanı Vladmir Putin göçmenlerle ilgili yasaların daha sıkılaştırılmasını, ihlal durumunda yasal işlemlerin yapılmasını istedi. Modern Rusya’da farklı milletler arası sorunları değerlendiren Putin, Rusya’da çalışmak için gelen göçmenler için Rus dili ve edebiyatı, tarih ve temel hukuk alanlarında sınav zorunluluğu getirilmesini önerdi.

Nezavisimiya Gazeta’da yayınlanan makalede Putin göçmenlerin bölgelerde yaşayan halkın gelenek ve göreneklerine uygun hareket etmek zorunda olduğunu, agresif ve saygısız davranışların yerel yönetimler tarafından önlenmesi gerektiğini belirtti.

“Kayıt işlemleri ve ihlal durumunda yaptırımlar sıkılaştırılmalı” önerisinde bulunan Putin, vatandaşların ülkenin herhangi bir yerinde yaşama hakkını seçme hakkına da sınır getirilmemesini istedi.

Rusya Başbakanı 2013 sonrasında ülkeye gelecek tüm göçmenler için Rusça, tarih ve Rusya hukuk ile ilgili sınav yapılmasını da teklif etti. Putin’e göre bu tür çalışmalar göçmenlerin adaptasyonuna katkı sağlayacak.

4 Mart’ta yapılacak devlet başkanlığı seçimlerine hazırlanan Rusya Başbakanı’nın ilk makalesi İzvestia gazetesinde yayınlanmıştı. Nezavisimiya Gazeta’da ikincisi yayınlanan makalesinde Rusya Başbakanı, ülkede yaşayan farklı etnik topluluklar arasında ilişkileri düzenleyen “Milletler Bakanlığı” olduğunu, şimdilerde bu görevi üstlenecek tek bir kurum olmadığını hatırlattı. Bölgesel Kalkınma Bakanlığı’nın bu iş için yeterli olmadığına değinen Putin, ulusal gelişim ve farklı etnik topluluklar arasında ilişkileri düzenleyen yeni bir devlet ajansı kurulması gerektiğini söyledi.

Kafkas kökenli futbol fanatiği Aslan Çerkesov’un Moskova’da çıkan kavgada Spartak taraftarı Yegor Sviridov’u öldürmesinin ardından olaylar patlak vermiş, yaklaşık 5 bin kişilik taraftar 11 Aralık 2010’da Manej Meydanı’nda gösteri yapmıştı.