Putin: Türkiye nükleer santral konusunda acele ettiriyor

57
Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Mersin’de inşa edilecek nükleer santralle ilgili çalışmaların planlanan şekilde gittiğini, Türkiye’nin de Rusya’yı acele ettirdiğini söyledi. Putin bir yabancıya karşılık en az beş Türk vatandaşın çalıştırılması ile ilgli mevzuatın kendilerini zorladığını kaydetti.

Sibirya’nın Tomsk kentinde üniversite öğrencileriyle bir araya gelen Putin Nükleer Araştırma Teknoloji Enstitüsü 4. sınıf öğrencisi E. Tereşenko’nun iş bulma konusunda sıkıntılarını dinledi. Rusya’da barışçıl amaçlı nükleer projelerini geliştireceklerini vurgulayan Rusya Başbakanı, “Önümüzdeki on yılda ülkemizde Sovyetler Birliği’nin nükleer enerji tarihindeki sayısı kadar dev üniteler (santral üniteler) kuracağız. Küçük değil, dev üniteler. Bunun için devlet ve Rosatom bütçesinde para da tahsis edildi. Bütün projeler gerçekleşecek, bundan kuşkum yok... Ve siz de iş bulacağınızdan emin olunuz” diye bayan öğrenciyi sakinleştirdi.

Rusya’nın yurtdışında da nükleer santral projeler yaptığını hatırlatan Putin, “Biliyorsunuz, Çin’de Tyanvan santralini kurduk, üstelik Çinliler çok memnun. Gerçekten de orada bulunan teknolojiler dünyanın hiç bir yerinde yok...” dedi.

Rusya’nın Türkiye’de de bir nükleer santral inşa edeceğini ifade eden Rusya Başbakanı, “Her şey imzalandı. Dün Türkiye Başbakanı ile konuştum, onlar çok ilgi duyuyor, kendileri bizi acele ettiriyor. Allah’a şükür orada her şey planladığımız gibi gidiyor. Türk mevzüatlarından kaynaklanan bazı sorunlar da var: Orada çalışan her yabancıya en az beş Türk olması lazım. Fakat nükleer projelerde bu zor bir şey. Çünkü yüksek düzeyli uzmanlar lazım. Türkiye’de ise bunlar henüz yok. Ama ben eminim ki orada da bu uzmanlar olacak. Dolayısıyla çalışma olacak ve bu ilginç olacak” dedi.