Putin kardeşini Nazi kuşatmasına kurban vermiş

102

Rusya Başbakanı Vladimir Putin büyük kardeşini Nazi kuşatması sırasında kaybettiğini ve mezarının da nerede olduğunun bilinmediğini söyledi.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi birliklerinin St. Petersburg kentini kuşattığı yıllarla ilgili anılarını paylaşan Rusya Başbakanı, “Benim ailem bana 1941’de yetkililerin çocukları Nazi kuşatması sırasında aldıklarını söyledi. Büyük erkek kardeşimi de bu şekilde almışlar. Büyük bir ihtimalle difteriye yakalanmış ve ölmüş” dedi.

Leningrad kentinin kuşatmasında yer alan İkinci Dünya Savaşı gazileri ile bir araya gelen Putin, kardeşinin nerede gömülü olduğunu yetkililerin kendilerine söylemediğini de kaydetti. Rusya Başbakanı, “Onlar gelip kardeşimin öldüğünü söylemişler. Ancak nereye gömdüklerini söylememişler. Büyük bir ihtimalle buraya (Piskaryovskoye Mezarlığı) defnetmiş olabilirler” tahmininde bulundu.

Putin kardeşinin ölümünden 11 yıl sonra 7 Ekim 1952’de Leningrad’da dünyaya geldi. Naziler’in Eylül 1941’de başlattığı Leningrad kuşatması Ocak 1944’de sona erdi. Rusya’nın diğer kentleri tek bağlantı yolu olan Ladoga Gölü’nden askeri ve gıda malzemeleri şehre sokulmaya çalışılıyordu. Sonraları buz tutan göl üzerindeki geçiş yolu “Hayat Yolu” olarak nitelendirilmişti.

Ocak 1942’de kış soğuğunun en etkili olduğu bir dönemde sıkılaştırılan kuşatma sonucunda kişi başına günlük sadece 125 gram gıda tahsis edilebiliyordu. Açlık ve kıtlık nedeni ile kuşatma sonunda yaklaşık 200 bin kişi yaşamını yitirdi.

Ocak 1943’de kuşatma kırılırken, 27 Haziran 1944’de de tamamı ile kaldırılmıştı. Anıları paylaşan Putin, “Bu zor dönemleri, kahramanlık yıllarını hatırlamak çok önemli” dedi.

872 gün süren kuşatmanın sona ermesinin 68. yıl törenlerine katılan Putin Piskaryoskoye anıtına çelenk koydu, karanfil bıraktı.