Avrupa'nın en yüksek gökdelenini Moskova'da Türk şirketi inşa ediyor

1218

Gayrimenkulde Avrupa Bölgesi'nin en yüksek binası yerden yüksekliği 300 metre olan Rusya'nın başkenti Moskova'daki Capital City Towers. Bu binayı inşa eden Türk şirketi Ant Yapı yine Moskova'da inşasına başladığı 330 metrelik Plot-16 gökdeleniyle hem kendi rekorunu, hem de Avrupa'nınen yüksek bina rekorunu yenileyecek.

Ant Yapı Moskova'da kendine ait en yüksek bina rekorunu kıracağı, 330 metrelik Plot 16-A ismi verilen yeni bir gökdelenin inşasına başladı. Gayrimenkul sektörünün Rusya'yı da dahil ettiği Avrupa Bölgesi'nde şu anda en yüksek bina 302 metrelik uzunluğuyla Moskova'daki Capital City Moscow Towers. Bu gökdeleni Türk inşaat şirketi Ant Yapı inşa etti. Yeni inşasına başlanan Plot 16 projesinin maliyeti 400 milyon dolar. Türk şirketi bu binayı 36 ayda 'anahtar teslimi' bitirip teslim etmek üzere sözleşme imzaladı. 2014 yılında Dünya Kış Olimpiyatları'nın yapılacağı Rusya'nın Soçi kentindeki 230 milyon dolarlık olimpiyat köyünü de Ant Yapı kuruyor. Olimpayat köyünde 3.600 odalı 3 ve 4 yıldızlı oteller ile idarî bina ve spor kompleksi yer alacak. Şirket bu işi 18 ayda bitirip olimpiyata yetiştirecek. Ant Yapı son 3 yıldır dünyanın en büyük 225 inşaat şirketi listesinde orta sıralarda yer alıyor.

Moskova'da bulunan ve Avrupa'nın en yüksek beşinci gökdeleni 280 metrelik Capital City St. Petersburg kulesi ile yine Moskova'daki 240 metrelik Miraks ikiz kulelerinden birini yapan da Ant Yapı. Miraks ikiz kulelerinden diğeri henüz inşaat safhasında. Çünkü Ant Yapı 30 aylık sözleşme süresi içinde kuleyi bitirip 2008 yılında teslim ederken, Çinli firma kuleyi henüz bitiremedi. Çinli müteahhitlerin ardından dünyada ikinci sırada yer alan Türk firmaları için Miraks örneği önemli. Çünkü dünyada can güvenliği açısından riskli ya da yetiştirilmek zorunda olunan acil, süreye bağlı işlerin tek adresi Türk inşaat şirketleri. Miraks kulelerini Rus oligarklardan Miraks Grubu, Capital City'yi de yine Rus Capital Grubu inşa ettiriyor. Yeni inşa edilecek ve Avrupa'nın en yüksek binası olacak Plot 16-A'nın sahibi de Capital Grubu. Plot 16-A gökdeleni 85 katlı 330 metrelik rezidans kulesi ile 49 katlı daha kısa bir ofis kulesinden oluşacak.

Ant Yapı'yı, bundan 20 yıl önce Mesa Mesken Sanayi firmasından ayrılarak 4 ortak kurdu. Bu dört kurucu ortaktan biri olan Ant Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Okay, Zaman'ın soruların cevaplarken, Moskova'da kazandıkları tecrübeyi Türkiye'de de değerlendirdiklerini söyledi. İstanbul Bomonti'de bulunan ve yerden yüksekliği 200 metre olan ikiz kuleleri Anthill'i hayata geçiren de Ant Yapı. Sapphire'den sonra İstanbul'un en yüksek ikinci binası Anthill rezidanslarda hayat başladı. 24 ayda biten Anthil'deki 804 rezidansın 700'ü satıldı. Satılmayı bekleyen 100 rezidans var. 40. katın üstündeki 130 rezidans ise Singapur merkezli ve ilk defa Türkiye'ye gelen bir firmaya işletmeye verildi. Singapurlu firma, burayı yabancılara haftalık olarak kiralıyor. 1+1 dairelerin kirası 150 Euro, 2+1'lerinki ise 200 Euro. Doluluk oranı da yüzde 60.

YABANCILAR MÜTEKABİLİYETİ BEKLİYOR

Haftalık olarak konaklayan yabancıların rezidansı beğenip satın almak istediklerini belirten Mehmet Okay, bunların mütekabiliyet yasasının değişmesini beklediklerini ifade etti. Metrekaresi 3.500 dolardan satışına başlanan rezidansların bugünkü fiyatları 5-8 bin dolar. Okay, mütekabiliyet yasasının değişmesinden sonra ise merkezi yerlerde metrakere fiyatının 15-20 bin dolarları zorlamasını öngörüyor. Avrupa'nın ekonomik türbülansta olduğunu belirten Mehmet Okay, Türkiye'den konut alma talebinin daha çok Rusya ve Körfez ülkeleri vatandaşlarından geleceğini söylüyor. Ant Yapı'nın Moskova'da inşa ettiği rezidanslardaki metrekare fiyatları ise 20-25 bin dolar arasında. Okay, "Krizde para yerine Moskova'da aldığımız daireleri metrekaresi 15 bin dolardan sattık." dedi.

İstanbul Riva'da Sabancı Grubu çalışanlarına yüzde 25 kat karşılığı 100 villa inşa eden Ant Yapı bu yıl Beykoz'da kendine ait 130 dönümlük bir arsada 150 villa inşasına başlayacak. Villalar 2 yılda teslim edilecek. Yine grubun Çekmeköy'de inşa ettiği 140 villanın da yüzde 70'i satıldı. Riva'da 1500 dolar olan metrakare satış fiyatları Çekmeköy'de 3 bin dolar.

Mehmet Okay'a göre kentlerde yaşam şehir dışında yeni gelişim alanlarına kaymalı. Şehir içindeki kentsel dönüşümün altyapı sorunlarını çözemediğini düşünüyor. Kentsel dönüşüm alanlarına verilen emsal artışının makul olması gerektiğini belirten Okay, "Bir evi olanın 2-3 evi hedeflememesi lazım. Çok yüksek arsa bedeli sebebiyle yapılabilir olmaktan çıkıyor kentsel dönüşüm. İstanbul Fikirtepe'den bize de geliyorlar, yüzde 50-60 kat karşılığı isteniyor. Oran yüksek, müteahhide yapıp satacak pay kalmıyor. 4-5 bin doların üzerinde bu evlerin satılması lazım. Böyle bir satış realitesi yok." dedi. İnşaatçının yüzde 10 kâr payı hedeflediğini anlatan Okay, yüzde 25-30 kat karşılığı seviyelerinin makul olduğunu, Fikirtepe'de ise bu oranın yüzde 40'ı geçmemesi gerektiğini ifade ediyor. İnşaat sektöründe stokların erime hızının düşmesiyle ilgili olarak ise Mehmet Okay, "Bankalar elini buradan çekerse sonuçları hüsran olabilir. Senetlerle sepetlerle bu iş yürümez." uyarısında bulunuyor. Bankaların kredi verdiği binalarda firma güvencesi dışında banka güvencesi de olduğunu hatırlatan Okay, tüketiciye de 'bankaların elini taşın altına koyduğu binalardan daire almasını' tavsiye ediyor.

Son 10 senede Ant Yapı yurtiçinde 1 milyon metrekare inşaat alanına sahip 2 bin konut yaptı. Yurtdışında ise çoğu Moskova'da olmak üzere 50 bin konut ile, AVM, otel, ofis, kültür, eğlence ve okuldan oluşan 4 milyon metrekare alanlı binalar inşa etti. Halen Rusya ve Türkiye'de 10 şantiyede işleri devam eden şirketin yıllık cirosu ise 1 milyar dolar. Çalışan sayısı 5 bin.