Rusça, AB’nin resmi dili olamadı

109

Avrupa Birliği üyesi Letonya’da Rusça’nın ikinci resmi dil olması için yapılan referandumdan olumsuz sonuç çıktı. Resmi olmayan sonuçlara göre halkın yüzde 80’inin hayır oyu verdiği referandumla, Rusça’nın AB’nin resmi dil olma yolunu da kapattı.

Referanduma katılımın yüzde 70 civarında olduğuna dikkat çeken uzmanlar, eski Sovyetler Birliği ülkesi Letonya’nın Moskova’dan uzaklaşma çabasının bir sonucu olduğu değerlendirmesi yapıyor.

Komünizm döneminde bölgeye göç eden etnik Ruslar 2,3 milyon nüfusun yaklaşık üçte birini oluşturuyor.

Referandumda Rusça’nın resmi dil olmasını talep edenler, Rus azınlığa karşı ayrımcılık yapıldığını savunuyor. Rusça konuşan 319 bin Rus ise Letonyaca bilmediği için henüz vatandaşlık alamadı. Seçmen kütüğüne kayıtlı olmayan Rus azınlık ise referandumda oy kullanamadı.

1990 sonrası Letonya’da sadece Ruslar değil, Ukrayna ve Belarus vatandaşları için de zor günler bekliyor. Letonya yönetimi 1945 sonrası ülkeye gelen yabancıları işgalci olarak tanımlıyor ve ülkeyi tek uluslu bir yapı olarak değerlendiriyor.

Önümüzdeki dönemde yerel dil sınavını aşamayan yabancıların ülkede yabancı pasaportla yaşamalarına sağlanan izinlerin de iptali gündeme gelebilecek.