Rus halkı Cihan Haber Ajansı'na seçimi değerlendirdi

27

Rusya'da 4 Mart'ta yapılacak devlet başkanlığı seçimleri öncesi Rusya halkı düşüncelerini Cihan Haber Ajansı'na değerlendirdi. Halkın büyük çoğunluğu ülkede istikrar ve güven ortamının devamından yana. Rusya Başbakanı Vladimir Putin de ülkede 1990’lı yıllarda yaşanan karmaşa ortamından çıkışın sembolü olarak görülüyor. Putin’e yönelişte muhalefetin alternatif oluşturamaması, diğer adayların güven vermemesi ve Arap Baharı ile birlikte hemen yakın çevrede yaşanan gelişmeler etkili.

Lyubov Dmitrova (Emekli) : “4 Mart Devlet Başkanlığı seçimlerinde kime oy vereceğime henüz karar vermedim. Benim daha zamanım var düşünmek için. Ama tabii ki, ne Jirinovski, ne Zyuganov, ne Prohorov ne de Mironov’u düşünmüyorum. Çünkü bu adaylara güvenmiyorum. Putin ise daha önceki dönemlerinde çok şeyler yaptı, ama şimdi ise yeni bir çalışmalar ve faaliyetler yapmak lazım. Putin akıllı insan, ama şunu da unutmamak lazım, koltukta uzun süre oturmak da doğru değil. Eski Sovyetler Birliği’ndeki maddi, manevi ve ahlaki değerler maalesef bugün yok. Bunları gelecek Rusya için arzuluyorum.”

Vladimir Yevgeniç (Emekli) : “Oyumu Zyuganov’a vereceğim. Çünkü alternatiften yanayım. Diğer adaylar da hoşuma gidiyor. Ama oyum Zyuganov’a. Yolsuzluğa karşıyım! İnsanlar bu yüzden sokaklara çıktı. Devlet kurumlarında hırsızlık ve yolsuzluk insanları bıktırdı. Gelecekte Rusya’yı güzel bir ülke olmasını arzuluyorum. Doğru yasaların ve yasalara saygının olmasından yanayız. Artı Rusya güçlü devlet olmalı”.

Nina İvanovna (Emekli) : “Ben oyumu Putin’e vereceğim. Sözün doğrusu Putin’i ideal bulmuyorum. Ama diğer adaylarla kıyasladığımda başka bir alternatif göremiyorum. Öyle bir alternatif ki umudlarımızı gerçekleştirsin. Maalesef bu yok. Bugün güçlü değişiklikler ve devrimler Rusya’ya gerek değil. Rusya’yı gelecekte güçlü, ekonomisinin de parlak olmasını istiyorum. Demokrasiden ziyade, istikrarın ve her şeyin düzgün olması lazım. Özellikle yolsuzluk olmamalı!”

Lida Aleksandrova (Muhasebeci) : “Oyumu Prohorov’a vereceğim. Kendisini iyi tanıyorum. Daha önce ona ait bir firmada çalışırken, Prohorov’un ne gibi kapasiteye sahip olduğuna tanık olmuştum. Prohorov ekonomiden, halkın yönetimi ve politikalardan iyi anlıyor. Putin’i de beğeniyorum, ama artık yeni insanlar lazım. Başka adayları ise beğenmiyorum. Onlar ancak toplantılarda konuşacak güce sahip. Örneğin Jirinovski soytarı. Rolünü oynuyor. Rusya’yı ekonomisi güçlü olarak görmek istiyoruz. Güçlü bir devlet. Vatandaşların kolay şekilde iş bulması ve çalışması lazım. Dünya arenasında Rusya’nın katılımıyla iki kutublu bir sistemin olması daha iyi. Tek kutuplu bir dünyada teke egemen iyi değil. Rusya’nın çocuklarım için sakin ve istikrarlı devlet olmasını istiyoruz. Yolsuzluk ve suçların olmadığı bir ülke”.