Gebele radar üssü pazarlığı; Bakü 300 milyon istiyor, Rusya 7 milyon veriyor

46

Azerbaycan, Rusya’nın Gebele radar üssünden yıllık 300 milyon dolar kira talebinde bulundu.

Kommersant gazetesinin Rusya dışişleri ve savunma bakanlığı kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, 24 Aralık’ta dolacak üs anlaşmasını 2025’e kadar uzatmak isteyen Rusya, 7 milyon dolar kira bedelinin 300 milyona çıkarılmasını mantıklı bulmuyor.

Gazeteye göre yeni anlaşmanın, eski anlaşmanın süresi dolmadan 6 ay öncesinde imzalanması gerekiyor. Savunma Bakanlığı kaynağı, “Talep edilen para mantıksız bir şekilde çok fazla. Fiyatı aşağı çekmeye çalışıyoruz. Hala anlaşma sağlayabileceğimiz konusunda ümidimiz var” dedi.

Bir başka kaynak da gazeteye yaptığı değerlendirmede, “Bakü mali konularındaki taleplerinde ısrarcı olursa, Rusya radar üssü ile ilgili çalışmalarını durdurabilir” uyarısı yaptı.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev de geçen hafta Moskova’ya yaptığı ziyarette Rusya’nın ülkesinde bulunan askeri üsleri kapatmasını istemişti. Dört yıldır Rusya’nın ödeme yapmadığını savunan Kırgız lider, 15 milyon dolar borcun olduğunu hatırlatmıştı.

Rusya Savunma Bakanı Anatoli Serdyukov dün yaptığı açıklamada Kırgızistan’a üs parasının Şubat ayı sonuna kadar ödeyecekleri taahhüdünde bulunmuştu.