“Rusya ve İsrail, İran ve Gürcistan’la ilgili gizli kodları paylaştı”

86

ABD’li diplomatların gizli yazışmalarını açıklayarak dünya gündemine damgasını vuran Wikileaks bu sefer yine önemli iddialarda bulundu. Wikileaks’a göre, Rusya ve İsrail, İran ve Gürcistan’la ilgili askeri teknoloji hususunda gizli kodları birbiriyle paylaştı.

Stratfor isimli özel Amerikan istihbarat kurumu yetkililerinin elektronik posta yazışmalarını yayınlayan Wikileaks, Rusya ve İsrail’in gizli bir askeri işbirliği yaptığını iddia etti. Yazışmalara göre, İsrail daha önce Gürcistan’a sattığı insansız hava aracı (İHA) sistemlerinin gizli kodunu Moskova’ya aktarmış. Ve bunun karşılığında da Rusya, daha önce İran’a sattığı Tor-M1 tipli füzesavar sistemlerinin gizli kodunu İsrail’e vermiş.

Stratfor’un bir bayan görevlisinin Şubat 2009’da yaptığı yazışmalarda İsrail ve Rusya arasındaki gizli işbirliğinin bir kaç yıl önce yapıldığı belirtiliyor. İddialara göre, gizli bilgiyi de kendisine Meksika’daki dostu olan bir kaynağı ulaştırmış.

Wikileaks gizli anlaşmanın Ağustos 2008’de patlak veren beş günlük Rus-Gürcü savaşından önce yapıldığını öne sürdü. Belgeye göre, Gürcistan savaş sırasında İsrail yapımlı silahlardan yararlanmıştı. Haberlerde, “Gürcü tarafı İHA araçlarına ait gizli bilgilerin ortaya çıkarıldığını anlayınca İsrail yapımlı söz konusu araçları değiştirmek için arayışlara girdi” denildi.

Haberlerde Meksikalı kaynağın, Rus yapımlı S-300 tipli füze sistemine de değindiği kaydedildi. Wikileaks’ın iddiasına göre, İsrail ve Batı, Moskova’nın Tahran’a bu füze sistemlerini satmaması için yıllarca ikna çabasında bulundu. Kaynak, İsrail ve Türkiye’nin S-300 sistemi hususunda sıkı işbirliği yaptığını da iddia ediyor.

Haberde, “Çünkü Rusya Türkiye’nin kadim rakibi Yunanistan’a bu sistemleri sattı. Ankara da bunun kodlarını kırmaya çalışıyordu. Dolayısıyla İsrail ile bu konuda istihbarat işbirliği yapıyordu” denildi.