Rusya’da seçmen tercihini Cihan Haber Ajansı’na açıkladı - ÖZEL

7

Rusyanın ikinci büyük kenti St. Petersburg’ta vatandaşlar, yeni dönemde Rusya Başbakanı Vladimir Putin’i devletin zirvesinde görmek istediklerini  açıkladı. Cihan Haber Ajansı’na konuşan vatandaşlar en çok Putin’in alternatifi olmaması, istikrar ve güveni sağlayabilecek tek isim olması, mevcut uluslar arası ilişkiler ve ekonomik gelişmede etkin olabilecek aday olması nedeni ile tercih ediyor.

Yarın yapılacak seçimlerde oyunu Putin’e vereceğini dile getiren emekli Nataliya Nikolaevna, “Oyumu Putin’e vereceğim. Putin güvenilir bir insan ve ben onun yönetimi sırasında ülke ekonomisinde herhangi bir istikrarsızlık yaşanacağını düşünmüyorum” diye konuştu.

Tüm adaylar arasında en güvenilir liderin Putin’in olduğunu kaydeden vinç operatörü Maksim de, “Vladimir Putin’e güveniyorum. O bu ülkenin başına geldiğinden beri, her şeyin olumlu yönde ilerlediğine inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Emekli Tatyana Sergeevna da oyunu Putin’den yana kullananlar arasında. Tatyana hanım kararını şöyle açıklıyor: “Ben oyumu Putin’e vereceğim. Çünkü Genadi Zyuganov’un başkanlığını yaptığı Komünist Parti bu ülkeye hiçbir şey getirmedi. Komunizm zamanında milyonlarca insanın kanına girdiler ve garip olanı hala halkın önüne çıkıp özür dilemiş değiller.”

Oyunu Adaletli Rusya partisi lideri Sergey Mironov’a vereceğini belirten ev hanımı Natalya’ya göre Devlet Başkanlığı koltuğunu en çok o hak ediyor. Natalya, “Duruşunu beğeniyorum, vatandaşlarla olan ilişkileri çok güzel. O güçlü ve diğer liderlerden farklı olarak halkın içine çıkmaktan utanmıyor. Özellikle kendini her alanda çok iyi ifade ediyor. Ayrıca kendini çok iyi yetiştirmiş bir lider.  O yüzden oyumu ona vereceğim.” dedi.

Putin’i ideal aday gördüğünü kaydeden üniversite öğrencisi Jenya ise “Çünkü bana göre, diğer adaylardan ayrı olarak, Putin’in kendine ait belirli stratejileri var ve bu ülkenin daha iyi nasıl yönetileceğini biliyor.” şeklinde konuştu.

Seçimlerde güvendiği isim Putin’i destekleyeceğini belirten Tatyana Andreyevna da, “Putin’in bu ülke için yaptığı herşey ortada. Bu ülkede yapılan yeni bir çok endüstri ürünü ve fabrika onun zamanında ortaya çıktı. Bu yüzden onu destekliyorum.” yorumunda bulundu.

Rusya bağımsız araştırma şirketi Levada Center önceki hafta yayınladığı seçim anketinde, Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in 4 Mart Devlet Başkanlığı seçimlerinde yüzde 63-66 arasında oy alarak ilk turda seçileceğini duyurmuştu. Putin’in en yakın rakibi Komünist Parti lideri Genadi Zyuganov’un ise yüzde 15 oy alacağını açıklanmıştı.

Devletin desteklediği araştırma kurumu VTsIOM’un verilerine göre ise Putin yüzde 58,6 destek bulmuştu. Zyuganov’un yüzde 14,8 oy alması beklenen seçimlerde, halkın yüzde 9,4’ü ulusalcı aday Vladimir Jirinovski’ye, yüzde 8,7’si iş adamı Mihail Prohorov’a ve yüzde 7,7’si de Mironov’a oy verecek.