Çeçenistan’dan Putin’e yüzde 99 destek

169

Rusya lideri Vladimir Putin’in yüzde 64,7 oy alarak zaferle çıktığı devlet başkanlığı seçimlerinde Putin’e en çok oy Müslümanların çoğunlukta yaşadığı cumhuriyetlerden geldi.

Kafkas Cumhuriyetleri’nden Çeçenistan’da Putin yüzde 99,73 oy alarak rekor kırdı. Komunist Parti lideri Genadi Zyuganov’un yüzde 0,04 oy alabildiği Cumhuriyette Adalaetli Rusya Partisi Sergey Mironov yüzde 0,03 oy aldı. Milyar iş adamı Mihail Prohorov ve ulusalcı LDPR lideri Vladimir Jirinovski’ye ise tek oy çıkmadı. Annesi ile birlikte oyunu kullanan Çeçenistan lideri Ramazan Kadirov, Putin’e tam desteğin çıkmasından memnun olduğunu, bugün kendileri için asıl bayram olduğunu ifade etti.

Kuzey Kafkasya’nın Dağıstan Cumhuriyeti vatandaşlarının da yüzde 93,81’i Putin’e oy verdi. Dağıstanlıların yüzde 5,43’ü Zyuganov’a, yüzde 1’i ise diğer adaylardan yana tercihini kullandı.

İnguşetya Cumhuriyeti’nde vatandaşların yüzde 91,89’u Putin’den yana oyunu kullandı. İnguş halkının yüzde 3,8’i Zyuganov’a, yüzde 1,71’i Jirinovski’ye, yüzde 1,26’sı Prohorov’a ve yüzde 0,94’ü de Mironov’a oy verdi.

Komşu Karaçay-Çerkez Cumhuriyeti’nde yüzde 90,54 oranla Başbakan’a oyunu verdi. Bölgede Zyuganov ise yüzde 6,34 oranında oy aldı.

Kabardey-Balkar Cumhuriyeti vatandaşlarının yüzde 78,24’ü Putin’e oy verdi. Adıge Cumhuriyeti vatandaşlarından ise Putin’e yüzde 64 oranında oy çıktı.

Rusya’nın Volga kıyısında bulunan Türkçe konuşan Müslüman cumhuriyetlerinden de Putin’e en fazla oy geldi. Tataristan halkının yüzde 82’isi ve Başkortostan halkının yüzde 75’i oyunu Putin’e attı.

Vestnik Kafkasya ajansına göre, Rusya’da yaşayan Azerilerin ezici çoğunluğu Putin’e oyunu verdi. Rusya’da yaklaşık bir milyonluk Azeri seçmeninin bulunduğunu belirten Rus ajans, Putin’in sayesinde Moskova-Bakü ilişkilerinde yeni bir sayfanın açıldığını ve daha da geliştiğini ifade etti.