Rusya füze kalkanına karşı hazırlık başlattı

34

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev jeopolitik ve diğer nedenlerle riskin arttığını, Rus ordusunun modernizasyonu için 2020’ye kadar 23 trilyon ruble (780 milyar dolar) harcayacaklarını söyledi. Avrupa füze savunma sistemine mutlaka 2017-2018’e kadar karşılık verilmesi gerektiğini kaydeden Rusya lideri, “Biz kapıları kapatmıyoruz. Bu konuyu ortaklarımızla konferanslar düzenleyerek müzakere etmeye devam ediyoruz” dedi.

Rusya Savunma Bakanlığı yetkilileri ile bir araya gelen Medvedev, “Yakın zamanda ordunun modernizasyonu ile ilgili çalışmalar tamamlanmış olacak. Rus ordusunun değişen tehditlere karşı adapte olması gerekiyor… Askeri gücümüz, yeterli karşılık verme kapasitemiz hiç bir ülkenin bize karşı güç kullanmayı denemeyecek kadar olmalı” tespitinde bulundu.

ABD’nin Avrupa’ya kurmayı planladığı füze savunma sistemi ile ilgili görüşmelerin devam ettiğini hatırlatan Medvedev, herhangi bir tehdide karşı Rusya’nın karşı saldırı kapasitesinin de artırılması gerektiğini kaydetti.

Rusya’nın gayrisafi milli hasılasının yüzde 2,8’inin savunma harcamalarına ayrılacağını ifade eden Medvedev, “2011-2012 biz ordunun modernizasyon çalışmalarına özel önem veriyoruz. 2015’e kadar yüzde 30 modernleşmiş olacak. 2020’de yüzde 70-100 tam modernizasyon planlıyoruz. Bunun uygulanması için bütçeden 23 trilyon ruble ayrıldı” şeklinde konuştu.

Rusya Savunma Bakanı Anatoli Serdyukov da füze savunma sistemine karşı hazırlık başlattıklarını söyledi. Rus bakan 3-4 Mayıs tarihlerinde Moskova’da düzenlenecek konferansta Rusya’nın pozisyonunun bir kez daha anlatılacağını belirtti.

“Son on yılda Rusya’ya karşı askeri tehdit genişledi” tespitinde bulunan Serdyukov, “Yeni bölgesel güç merkezleri ve istikrarsız alanlar oluştu. Kompleks bir denge üzerinde olan yapıyı füze savunma sistemi ile ilgili çalışmalar bozdu.” dedi. Bakana göre geniş Rusya sınırlarına yakın alanlarda yükselen tansiyon ve artan istikrarsızlığın Moskova’yı da şiddetin içine çekme riski var.