Putin yoğun olduğu için NATO zirvesine katılamayacak

4

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, çok yoğun olduğu için Chicago’da 20-21 Mayıs tarihlerinde yapılacak NATO zirvesine katılamayacak.

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Rusya lideri Putin’le konuyu görüştüm. Rusya’nın iç politikalarında yaşanan yoğunluk nedeni ile Putin için Rusya-NATO zirvesi için zamanlamanın öok zor olacağı konusunda mutabakata vardık” dedi.

Rasmussen, Putin’in Kremlin’de resmi olarak göreve başlamasının ardından kendisi ile ikili görüşme yapacaklarını söyledi. Putin’in 7 Mayıs’ta düzenlenen törenin ardından devlet başkanlığı görevine başlaması bekleniyor.

Dışişleri Bakanları düzeyinde Nisan ayında yapılacak Rusya-NATO zirvesinin gerçekleşeceğini ifade eden Rasmussen, “Rusya ile ilişkilerimiz bir toplantı ya da bir günle sınırlı değil. Uzun vadeli bir diyalogdan bahsediyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Rusya ve NATO arasında ilişkiler füze kalkanı nedeni ile gerilirken, Afganistan’a askeri olmayan lojistik taşımacılıkta Ulyanovsk kentinde transit geçiş merkezinin tahsisi ilişkilerde yeni bir sayfanın açılmasını sağlayacak.

Rusya Başbakanı Putin’in 18-19 Mayıs tarihlerinde ABD’de yapılacak G8 zirvesine katılması ve ABD başkanı Barack Obama ile de ikili bir görüşme yapması planlanıyor.