Putin: Avrasya Ekonomik Birliği 2015’de kuruluyor

40

Rusya başbakanı Vladimir Putin 7 Mayıs’ta yapılacak törenle Kremlin’e oturmadan önce parlamentoda 4 yıllık hükümet dönemindeki çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Ekonomik kriz sürecinden tamamı ile çıkıldığını ve gayri safi milli hasıla olarak 2008 rakamlarının da aşıldığını ifade eden Putin, önümüzdeki 3 yıl içinde Rusya’nın en büyük 5 ekonomiden biri olacağını söyledi.

“Bizim tahminlerimize göre Rusya önümüzdeki 2-3 yıl içinde dünyanın en büyük 5 ekonomisi arasında olacak” sözü veren Putin, iş dünyasının yatırım iklimi açısından da 120. sıradan 100 adım ileriye giderek 20. sıraya çıktıklarını kaydetti. IMF verilerine göre 2010’da dünyanın 8. büyük ekonomisi olan Rusya’nın 2011’de 6. sıraya yükselmesi bekleniyor.

Yapacakları çalışmalarla 25 milyon yeni istihdam sağlayacaklarını ifade eden Putin, yatırımların oranının gayri safi milli hasılanın yüzde 25-30 seviyesine çıkarılması gerektiğini söyledi.

Para, mal ve iş gücü serbest dolaşacak

Rusya’nın eski Sovyet ülkeleri ile ekonomik ve siyasi alanda ilişkilerini geliştirmeye devam ettiğini hatırlatan Putin, Belarus ve Kazakistan’la oluşturulan “Gümrük Birliğini” hatırlattı.

Sovyetler Birliği’nin dağılmasından bu yana oluşturulan Gümrük Birliği ve ortak ekonomik alan oluşturma çalışmalarının en önemli jeopolitik çalışmalardan biri olduğuna değinen Putin, “Bunun için çalışmalar devam ediyor. Mal, para ve iş gücü serbest dolaşacak. Gümrük Birliği’ne dahil olan üç ülke arasında toplam ticaret hacmi 2011’de yüzde 37 arttı. 2012’nin ilk 2 ayında da yüzde 13 artış sağlandı” dedi.

Üç ülke arasında entegrasyonun daha da gelişmesinin kaçınılmaz olduğuna değinen Putin, “Önümüzdeki adım 2015’e kadar Avrasya Ekonomik Birliği’ni oluşturmak. Rusya, Belarus ve Kazakistan arasında gelişen işbirliğine diğer ortaklarımızın da ilgileneceğini umut ediyorum” çağrısı yaptı. Tacikistan ve Kırgızistan’ın yeni birlik içinde yer almak için hazırlık yaparken, Ermenistan sınır olmadığı için şimdilik birliğe olumlu bakmadığı biliniyor.

Teşvikler işe yaradı, 3 yılda 7 milyon çocuk doğdu

Rusya’da nüfus sorunu açısından da önemli gelişmeler sağladıklarına değinen Putin, “Artık daha fazla Rus ailesi ikinci ve üçüncü çocuk yapıyor. İkinci çocuk sahibi olma oranı son beş yılda yüzde 45 arttı. Üçüncü çocuk sahibi olma oranı ise yüzde 62 arttı” dedi. Putin 2008 ekonomik krizin ülkede nüfusun azalmasına etki etmediğini, 2011 sonunda ülkenin 143 milyonun üzerinde olduğunu söyledi.

2008-2011 arasında 7 milyon çocuğun dünyaya geldiğini ifade eden Putin, ülkenin son on yıllarına bakıldığında bunun rekor olduğunu savundu. Rusya lideri ile kez 2006’da demografik sorunu ülkenin en önemli meselelerinden bir olarak ele aldı ve ikinci, üçüncü çocuk sahibi olmaları için ailelere teşvik programları başlatıldı. Putin, seçim öncesi hazırlattığı raporda da soruna müdahale edilememesi durumunda 2050’ye kadar nüfusun yüzde 34 azalarak 107 milyona gerileyeceğini ortaya çıkarmıştı.