Putin: Ruslar birinci sınıf halk değil

29

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Rusya’nın “çok uluslu” bir devlet yapısı olduğuna dair anayasa maddesinde değişiklik yapılarak Rus halkının etkinliğini ifade eden tanımlamanın getirilmesi önerisine karşı çıktı.

Komünist Parti milletvekilinin Rusya’nın “çok uluslu” devlet yapısı yerine “Ruslar ve müttefik halklar” ifadesinin kullanılması ile ilgili önerisine karşı çıkan Rusya lideri, “Orada ne olduğunu anlıyor musunuz? Toplumun bir kısmını birinci sınıf, diğerlerini ikinci sınıf mı düşünüyoruz. Bunu asla yapmamalıyız” uyarısında bulundu.

Rusya’nın kompleks ve federal bir devlet yapısı olduğunu hatırlatan Rusya Başbakanı, “Bu topraklarda yaşayan herkes kendi vatanı gibi hisseder. Her insan eşit olduğunu hissetmeli. Elbette etnik olarak Rus halkı, çok uluslu Rusya’nın ana gövdesini oluşturuyor.” dedi.

2010’da yapılan nüfus sayımına göre 141 milyon kişinin yaşadığı ülkenin yüzde 80’inini etnik olarak Rus kökenli vatandaşlar oluşturuyor. Rusya’da Müslüman cumhuriyetler dahil 180 ayrı etnik ulus yaşıyor.