Rusya halkı Lenin’in artık gömülmesini istiyor

812

Rusya halkı Kızıl Meydan’da mozalede tutulan 1917 Bolşevik Devrim lideri Vladimir Lenin’in artık gömülmesini ve ruhunun huzura kavuşmasını istiyor. 22 Nisan 1870’de dünyaya gelen Lenin’in doğum günü münasebeti ile ülke genelinde Komünist Part taraftarları programlar düzenlerken, Lenin anıtları da yıkanıp boyandı. Sovyetler Birliği’nin dağılmasından bu yana Lenin’in fikirleri kadar, 21 Ocak 1924’da ölen, ancak gömülmeyen mumyalı cesedi de tartışılıyor.

Rusya Kamuoyu Fonunun yaptığı son ankete göre Rusya halkının yüzde 56’sı Lenin’in gömülmesini istiyor. Yüzde 28 gömülmesine karşı çıkarken, yüzde 16 kararsız. Sosyologlara göre son 6 yılda Lenin’in gömülmesini isteyenlerin oranı en az yüzde 10 arttı.

İnsan hakları örgütlerine göre ise henüz kamuoyu Lenin’in gömülmesine hazır değil. Aktivist Aleksandr Bord RT’ye yaptığı değerlendirmede, özellikle İkinci Dünya savaşı gazilerinin bu düşünceyi kabul etmelerinin ve Lenin’i unutmalarının mümkün olmadığını söyledi. Bord’a göre özellikle mevcut yönetimden memnun olmayan dar gelirli vatandaşlar için de Lenin halen sembol isim.

Rusya Toplumsal Oda üyesi Alla Gerber’e göre ise Rusya’nın bir mumyaya ihtiyacı yok. Bilim adamların ve uzmanların halkı bilinçlendirmesi gerektiğini ve Lenin’in ortaya koyduğu düşüncelerin ve uygulamaların tartışılmasının daha doğru olduğunu savundu.

Leveda araştırma merkezinin yaptığı çalışmaya göre ise halkın yüzde 48’i Lenin’i pozitif bir figür olarak görüyor. Halkın üçte biri Lenin’le ilgili olumsuz düşünürken, Komünist Parti taraftarları Lenin’in gömülmesine şiddetle karşı çıkıyor.

Lenin’in Rus toplumuna zarar verdiğini düşünenlerin başında ise Rusya Ortodoks Kilisesi geliyor. Ateizmi savunan Sovyet lideri, yüzlerce kilisenin kapatmış, inançları yasaklamıştı.

Rusya Ortodoks Kilisesi aralarında Bolşevik devrim lideri Lenin ve Leon Trotski dahil Komünist ideologların aşırılıkçı ilan edilmesini istemişti. Kiliseye göre Rusya’da yasak olan Nazi propagandasına benzer şekilde Komünist ideologlar da ‘kızıl terörü’ teşvik etti ve eserlerinin de yasaklanması gerekiyor. Kilise sözcüsü Vsevolod Çaplin konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Bizim Komünist idolojiye ait metinlerin kitapların hala yayınlanıyor olmasını tartışmamız lazım… Ki onlar kendi siyasi uygulamaları ve propagandaları için her türlü acımasız yöntemi kullanmaktan geri durmadılar” eleştirisi getirmişti.

Lenin’in doğum gününü iki gün erken kutlayan Komünist Parti başkanı Genadi Zyuganov ise Hitler’in doğum gününde yaptığı organizasyon nedeni ile internet kullanıcıları tarafından eleştirildi. Zyuganov ise 22 Nisan’da NATO karşıtı gösteri yapacakları için Moskova’da erken kutlama yaptıklarını söyledi. Ulyanovsk kentinde Afganistan operasyonlarına lojistik destek sağlayacak transit geçiş merkezi kurulmasına Komünistler şiddetle karşı çıkıyor. Bugün kentte yapılan gösterilere bine yakın partili katıldı.