Azerbaycan, Ermenistan’ın Türkiye sınırındaki nükleer santrali kapatması için BM’ye başvurdu

477

Azerbaycan, Ermenistan’ın kaza nedeni ile kapattığı daha sonra yeniden faal hale getirdiği Türkiye sınırındaki Metsamor nükleer santrali kapatması için Birleşmiş Milletlere başvurdu.

Azerbaycan BM Temsilcisi Agşin Mehdiyev yaptığı açıklamada Metsamor’un tüm bölgenin güvenliğini tehdit ettiğini, geçmişte Ermeni nükleer santralle ilgili inceleme yapan uzmanların doğu Avrupa bölgesinin en güvensiz altı nükleer santralinden biri olduğunu belirlediklerini hatırlattı.

Metsamor’un deprem bölgesinde olmasına rağmen teknik olarak güvenli olmadığını ve bir kaza anında ise herhangi bir soğutma işleminin yapılamayacağını söyledi. Metsamor halen Ermenistan’ın elektrik ihtiyacının yüzde 40’ını karşılıyor.

Metsamor’un kullanım süresi 2016’da dolacak olmasına rağmen, Ermenistan hükümeti geçen hafta aldığı kararla süreyi 2020’ye kadar uzattı.

Ermenistan BM Büyükelçisi Karen Nazaryan ise Bakü’nün girişiminin Ermenistan karşıtı propagandalarının bir parçası olduğunu iddia etti.

Diğer taraftan Rusya ve Ermenistan 2010’da nükleer enerji santral inşaatı ile ilgili hükümetler arası anlaşma imzalamıştı. 5 milyar dolar değerinde yeni nükleer santralle ilgili hazırlıklar sürerken, eski santralin modernizasyonunu da Rus şirketler yapmıştı.

Erivan'ın 30 kilometre uzağında ve Türkiye sınırına 17 kilometre mesafede bulunan 1980 yapımı eski Metsamor nükleer santrali 1988 yılında depremde hasar görmesinin ardından kapatılmıştı.

Metsamor, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı standartlarına göre dünyada bulunan 146 nükleer santral arasında sondan ikinci sırada yer alıyor. Eski teknoloji kullanılarak inşa edilen ve deprem fay hattı üzerinde bulunan santral 1995 yılında Rus firma tarafından onarılarak yeniden aktif hale getirilmişti.

Ermenistan, Avrupa Konseyi'ne santralin kapatılacağı ile ilgili taahhütte bulunmasına karşın, enerji darlığı çektiği gerekçesi ile santrali açık tutuyor.