Medvedev canlı yayında itiraf etti: Rüşvetle mücadelede başarılı olamadım

4

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev devlet televizyonlarında canlı yayında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başkan olarak katıldığı son canlı yayın programında Medvedev, rüşvetle mücadele konusunda yoğun çalışma yaptığını, ancak çok az sonuç alabildiğini söyledi.

“Samimi söylemek gerekirse, devlet görevlileri bir şirket gibi. Kendi işlerine müdahale edilmesini istemiyor. Rusya’nın yüzyıllardır var olan rüşvet sorunu bir alışkanlık ve anlayış sorunu” tespitinde bulunan Rusya liderine göre, mücadele anlayış zemininde yapılmalı.

7 Mayıs’ta koltuğunu Rusya Başbakanı Vladimir Putin’e devretmeye hazırlanan Medvedev, daha önce de rüşvetle mücadelede başarılı olamadığını itiraf etmişti. Uluslar arası rüşvet ve yolsuzluk endeksinde 150. sırada bulunan Rusya’da dönen yıllık rüşvet rakamı farklı tahminlere göre 30-100 milyar dolar arasında değişiyor.

Rus halkı kendini özgür hissediyor

Kendi başkanlığı döneminde sivil haklar açısından önemli ilerlemeler kaydedildiğini savunan Rusya lideri, “Rus halkı kendini daha özgür hissediyor” dedi. Medvedev seçim sürecinde sokaklarda yaşanan gösterileri de buna örnek gösterdi.

Hodorkovski’ye af için, talep olmalı

Vergi kaçakçılığı ve kara para aklama suçlarından hapiste tutulan ünlü oligark Mihail Hodorkovski’nin devlet başkanı olarak af kapsamına almasının mümkün olmadığını açıklayan Medvedev gerekçesini anlattı: “Öncelikle af için başvuru olması gerekiyor. Devlet başkanı Anayasanın dışında hareket edemez. Af ancak mahkumun istemesi durumunda gerçekleşir. Bir kişi haklı olduğunu ispat etmeye çalışırken başkan onu affederse, o zaman vatandaşın yargılanıp temize çıkma hakkını ihlal etmiş olur.”

Her şikayette bakan değişirse, istikrar olmaz

Polisin karıştığı skandallarda son dönemde artış yaşanmasının ardından İçişleri Bakanı Raşid Nurgaliyev’in görevden alınıp alınmayacağı ile ilgili soruyu yanıtlayan Medvedev, bakanlık bünyesinde yapılan yanlışlıklardan bakanın da doğrudan sorumlu olduğunu hatırlattı. Bununla birlikte her altında yapılan hatada bakanı görevden almanın yanlış olduğunu kaydeden Medvedev, “Bu durum bakanın görevden alınmasını gerektirmeyebilir. O zaman sağlıklı çalışacak ekip oluşturamayız. Sistem çöker” dedi.

Bölge valilerinin yarısını değiştirdim

Bölgelerde görev yapan yöneticilerin yarısında değişiklik yaptığını ifade eden Medvedev, 4 yıllık bir süre için bunun önemli bir oran olduğunu söyledi. Yerel yöneticilerin halk tarafından seçilmesini sağlayacak yeni yasa ile ilgili çalışmalar Rusya parlamentosu alt kanadı Duma’da devam ediyor.