Putin, ABD ile füze kalkanında uzlaşı, ekonomik ilişkilerde ilerleme istedi

35

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Dışişleri Bakanlığı’na gönderdiği talimatında ABD ile ilişkilerin geliştirilmesini, nükleer silahlarda indirim anlaşmasında belirlenen dengelerin korunmasını talep etti.

Putin’in talebine göre, Avrupa füze savunma sisteminin Rusya’nın nükleer altyapısına karşı olmayacağına dair ABD’den garanti alınması için çalışmaların yoğunlaştırılacak.

“Doğru stratejik bir seviyede, eşit şartlarda, içişlerine karışmadan ve karşılıklı çıkarlara saygılı” olarak iki ülke ilişkilerinin paradigmalarını belirleyen Putin’in, ABD Başkanı Barack Obama ile G8 zirvesinde bir araya gelmesi bekleniyor.

Putin’in dış politika ile ilgili imzaladığı kararda Suriye krizine ilişkin ipuçları da var. Rusya lideri, insan haklarının siyasi baskı ve ülkelerin içişlerine müdahale aracı olarak kullanılmasına karşı çıkıyor. Putin’e göre Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da sorunlar tüm tarafların şiddeti durdurması, ön şart olmadan diyalog ve dış müdahaleye izin verilmemesi şartı ile gerçekleşebilir.

Eski Sovyet ülkeleri ile ilişkilerin güçlendirilmesi temel dış politika yönü olarak belirlenirken; Kazakistan ve Belarus’la birlikte 2015’e kadar Avrasya Ekonomik Birliği’nin kurulması için çalışmalar sürecek.