Moskova’dan Türkiye’ye uyarı: Rusya karşıtı konferans kabul edilemez

44

Rusya Dışişleri Bakanlığı ülkenin toprak bütünlüğünü tehdit eden, vatandaşlarının güvenliğini tehlikeye sokan ve iki ülke arasındaki ilişkileri gölgeleyen Rusya karşıtı konferasnların Türkiye’de yapılmasının kabul edilemez olduğunu açıkladı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksander Lukaşeviç yaptığı açıklamada, “Türkiye’de katılımcıların Rusya’nın toprak bütünlüğünü tehdit ettiği ve vatandaşlarının güvenliğinin tehlikeye atıldığı toplantıların düzenlenmesi kabul edilemez” dedi.

Bu tarz konferansların iki ülke arasında mevcut ortaklık atmosferine gölge düşürdüğüne işaret eden Lukaşeviç, Türk yöneticiler tarafından bu tür organizasyonlara izin verilmemesini istedi.

Türkiye’de 12-13 Mayıs’ta İstanbul’da düzenlenen Rusya karşıtı konferansların içeriğinin kabul edilemez olduğuna işaret eden Lukaşeviç, “Üstelik bu toplantılar Türk yönetiminin göz yumması ile gerçekleşti. Deklarasyonun içeriği şaşkınlığımıza neden oldu. Rusya ve onun yandaşlarına karşı mücadeleye destek çağrısı yapılıyor. Ayrılıkçı lider Doku Umarov destekleniyor” dedi.

Lukaşeviç 12 Mayıs’ta Türkiye’de yapılan bir başka konferansta da Moskova’da sözde Çerkez soykırım kurbanlarının anılması için çağrıda bulunulduğunu söyledi.

Kafkasya Forumu olarak istanbul’da İMKANDER tarafından düzenlenen konferansta yayınlanan bildiride Kafkaslar’da Rus işgali ve işbirlikçi yönetimler reddedilerek Kafkas Halkları Kongresi’nin kurulmasına karar verilmişti.

Ayrılıkçı Çeçen lider Ahmed Zakayev’in de Oslo’da forum düzenlemesine izin veren Norveç hükümetini eleştiren Lukaşeviç, “Oslo’da 7-9 Mayıs tarihlerinde ‘Özgürlük Formu’ düzenlendi ve Zakayev katıldı. Noveç’in Zakayev’in katıldığı toplantıya tolerans göstermesi, Rusya ile gelişen ilişkilerin karakterine aykırı” ifadelerini kullandı.