Putin’e destek yüzde 55’e yükseldi

15

Rusya Kamuoyu Şirketi’nin yaptığı çalışmaya göre Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e destek yeniden 2010 seviyesine yükseldi ve yüzde 55’e çıktı. Ekonomik kriz sonrası kısmen destek kaybı yaşayan Putin yüzde 56 olan reytingini yüzde 43’e kadar düşürmüştü.

7 Mayıs’ta yapılan yemin töreninin ardından Kremlin’de devlet başkanlığı koltuğuna oturan Putin’in yönetim, demokratikleşme, sosyal refah, ekonomik modernizasyon ve diğer alanlarda yazılı olarak kamuoyu ile paylaştığı vaatlerini yerine getirmesi bekleniyor.

Seçim sürecinin tamamlanmasının ardından iktidar partisi Birleşik Rusya da reytingini yüzde 30’lardan yüzde 47’lere çıkardı. Putin’in parti başkanlığından ayrılışının ardından ay sonunda yapılacak kongrede Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev’in partinin başına geçmesi planlanıyor.

Rusya’nın 64 ayrı bölgesinde 3 bin denekle yapılan çalışmaya göre muhalefet partilerinden Adaletli Rusya reytingini yüzde 8’den yüzde 6’ya düşürdü.

Levada’ya göre Putin’in imajı zayıflıyor

Bir başka araştırma şirketi Levada’ya göre de Putin ülkede hala en çok güvenilen isim. 15 Mayıs’ta yapılan çalışma sonuçlarını Kommersant gazetesine değerlendiren Levada Center direktörü Lev Gudkov’a göre Putin’in imajı giderek yok oluyor ve geri kazanılması da imkansız.

2000’de Putin’in güçlü bir lider olarak tanımlayanların oranı yüzde 49 iken, şimdilerde bu rakam yüzde 39’lara geriledi. Bu oran ikinci dönem devlet başkanlığının sonuna doğru yüzde 62’lere kadar çıkmıştı.