Putin ve Medvedev’e destek zirve yaptı

53

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev görev değişiminin ardından en yüksek desteğe ulaştı. Kamuoyu araştırma şirketi VTsIOM’un 2-3 Haziran’da yaptığı çalışmaya göre Putin’e destek yüzde 69, Medvedev’e destek de yüzde 65’e çıktı.

VTsIOM Direktörü Valeri Fyodorov çalışma ile ilgili yaptığı açıklamada, “Protestolar Putin ve Medvedev’e güvende herhangi bir azalmaya neden olmadı. Muhalif gösteriler onlara olan desteği artırmış gözüküyor” dedi.

2011 Ağustos ve Aralık aylarının arasında Rus liderlere desteğin kısmen azaldığını kaydeden Fyodorov, “Aralık ayı durumun değişimi için sınır noktası oldu” değerlendirmesinde bulundu.

VTsIOM’un anketine göre Aralık 2011’de Putin’e güven yüzde 54, Medvedev’e güven de yüzde 52’ye kadar gerilemişti.

Çalışmada ilk kez parlamento dışında yer alan ve iktidar karşıtı eylemlerin öncü isimleri yer aldı. Halkın yüzde 55’i Kseniya Sobçak’ı duyduğunu ifade ederken, Boris Nemtsov halkın yüzde 37’si, Leonid Parfönov yüzde 26’sı, Mihail Kasyanov yüzde 25’i, Vladimir Rıjkov yüzde 22’si, Boris Akunin yüzde 17’si, Aleksey Navalnıy de yüzde 9’u tarafından biliniyor.

Muhalif isimlerden sadece Parfönov yüzde 55 tarafından olumlu olarak değerlendirilirken, Navalnıy yüzde 24, Sergey Udaltsov yüzde 18, Mihail Kasyanov yüzde 17 ve Boris Nemtsov da yüzde 17 olumlu bulundu.

Çalışma Rusya’nın 138 ayrı yerleşim biriminde 1600 kişi ile görüşerek gerçekleştirildi.

Parlamentoda bulunan siyasi partilere yönelik VTsIOM’un yaptığı başka bir çalışmaya göre ise Medvedev’in başkan seçildiği Birleşik Rusya’ya destek yüzde 49,1 olarak gerçekleşti. Komünist Parti’ye destek yüzde 10,8’e, Liberal Demokrat Parti’ye yüzde 7,7’ye ve Adaletli Rusya’ya destek ise yüzde 4,5’e geriledi. Ankete katılanlardan yüzde 16,7’si hemen seçim olması durumunda sandığa gitmeyeceklerini açıkladı.