Putin karşıtı “Milyonların Yürüyüşü” olaysız sona erdi

10

Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlenen muhalif “Milyonların Yürüyüşü” gösterisi olaysız bir şekilde sona erdi. Dün polisin muhalif liderlerin evine baskın düzenlemesi, sabah saatlerinde Soruşturma Komisyonu’na ifadeye çağrılmaları ile gergin başlayan gösterilerde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in istifası, parlamento ve devlet başkanlığı seçimlerinin yenilenmesi istendi. Göstericiler Putin’in 60 yaşına gireceği doğum günü 7 Ekim’de yeniden toplanmak üzere miting alanından ayrıldı.

Puşkin Meyda’nında toplanan kalabalık yürüyüşe geçti. Polise göre 10 binin üzerinde gösterici mitinge katılırken, organizatörlere göre yağan yağmura rağmen katılım 30-100 bin arasında. Moskova yönetimi 50 bin kişi için izin verirken, miting kurallarının ihlali durumunda 300 bin rubleye (9 bin dolar) kadar ağır cezalar uygulamaya kondu.

Sol Cephe lideri Sergey Udaltsov, Dmitri Gudkov, liberal siyasetçi Boris Nemtsov, muhalif yazar Dmitri Bıkov, milletvekili İlya Ponomaryov, eski başbakan Mihail Kasyanov ve diğer ünlü muhalifler birer konuşma yaptı.

7 Ekim’de yeni gösteri

Adil Rusya için adil seçim ve adil parlamento çabasında zafere ulaşacaklarını ifade eden Udaltsov, meydanlara toplanan on binlerin bunun kanıtı olduğunu söyledi. Siyasi mahkumların serbest bırakılmasını talep eden Udaltsov, emekli ve çalışanların ücretlerin artırılması dahil sosyal alanlarda reform yapılması talebinde bulundu. Yeni gösterinin tarihinin 7 Ekim olduğunu açıklayan Udaltsov, “Sanırım o gün Putin’in 60. doğum günü” hatırlatması yaptı.

Devrim Rusya için yıkıcı olur

Muhalif yazar Bıkov, polis aramalarına dikkat çekti ve Soçak’ın parasına el konulmasını eleştirdi. Muhalif isim Aleksander Belyayev Rusya’nın tıpkı Sovyetler Birliği döneminde olduğu gibi her geçen gün daha otoriter hala geldiği eleştirisinde bulundu. “Putin’in görevi bırakmasını istiyoruz” talebinde bulunan Balyayev, “Ancak biz barışçıl bir değişim istiyoruz. Devrim Rusya için yıkıcı olabilir” uyarısı yaptı.

Ajan esprisi

6 Mayıs’da 2 bin göstericinin polis aracına tıkılarak korkutulmaya çalışıldığını ifade eden Nemtsov da, “Biz ömür boyu iktidarda kalmak isteyenlerden kurtulmak istiyoruz. Onların 500 bin dolarlık saat koleksiyonu var. Putin’in sansüründeki medyaya hayır diyoruz. Bize ajan diyorlar. Kim ajan elini kaldırsın!” talebi üzerine kalabalıktan bir kişi elini kaldırdı. Bunun üzerine Nemtsov, “Anlaşılan o Kremlin yanlısı gençlik örgütü üyesi” suçlamasında bulundu.

Putin’e iktidarı bırak çağrısı

Eski Başbakan Kasyanov mitinge katılımın 6 Mayıs’tan daha fazla olduğunu kış aylarına kadar bu rakamın milyona ulaşacağını söyledi. Kasyanov, “Özgürlükten yanayız! İstihbarata, FSB’ye bağlı değil, gerçek özgürlükten yanayız! Adil seçimler olursa hırsızların partisi, Putin’in partisi hayatta kazanamaz. Ve Putin teslim olacak. Onun başka yolu yok. Onlara iktidarı devrim olmadan teslim etmelerini talep ediyoruz!” çağrısı yaptı.