Putin: Suriye’de rejim değişikliği ancak anayasal araçlarla olabilir

9

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Meksika’nın Los Cabos kentinde gerçekleşen G20 zirvesi sonrası basın mensuplarının sorularını cevapladı. Hiçbir kimsenin bir başka ülkede kimin iktidara geleceği ya da kimin iktidardan ayrılacağı ile ilgili karar verme yetkisi olmadığını kaydeden Putin, Suriye’de rejim değişikliğinin de ancak anayasal yöntemlerle olabileceğini söyledi.

“Eğer iktidar değişimi olacaksa, bu sadece anayasal araçlarla olabilir. Akan kanı durdurmalı ve barışı getirmeli” tespitinde bulunan Putin, bunun için Suriye’de tüm taraflarla kan akmasını durdurmak için çalışmak gerektiğini söyledi.

Bir kısım Kuzey Afrika ülkelerinde rejim değişikliği olmasına rağmen akan kanın durmadığı eleştirisi getiren Rusya lideri, “Bir masa etrafına tüm tarafların oturması ve birlikte aynı ülkede nasıl yaşayacaklarını müzakere etmeleri gerekiyor. Çatışmada taraf olanların güvenliğinin ve çıkarlarının nasıl korunacağının ele alınması gerekiyor” dedi.

Putin, Rusya ve batılı ülkelerin farklı pozisyonlarına rağmen barışçıl bir çözüm için birlikte çalışmaya hazır olduklarını da vurguladı.

Birleşmiş Milletler verilerine göre Suriye’de Mart 2011’den bu yana devam eden çatışmalarda 10 binin üzerinde kişi hayatını kaybetti. Moskova ve Çin Suriye’ye yönelik tasarıya Güvenlik Konseyi’nde iki kez karşı yönde oy kullanırken, Kofi Annan öncülüğünde oluşturulan misyona tam destek verdi. Moskova, Suriye’ye herhangi bir dış askeri müdahale yolunu açacak girişimlere şiddetle karşı çıkıyor.

Suriye rejimine destek vermek için askeri malzeme sevk etmekle suçlanan Moskova, sivillere karşı kullanılabilecek herhangi bir mühimmat bölgeye göndermedikleri savunması yapıyor. Son olarak Rusya’nın Tartus limanına giden gemilerle ilgili iddialar ise rutin tatbikat olarak değerlendirilirken, ortak askeri tatbikat yapılacağı yönündeki iddialar da reddediliyor.

Füze kalkanında çözüm Amerikan seçimlerinden sonra

Putin basın toplantısında ABD Başkanı Barack Obama’nın Kasım ayında yapılacak seçimlerde yeniden göreve gelmesinin dikkate alınmadan, füze kalkanı ile ilgili de herhangi bir çözüm beklemediklerini söyledi.

“ABD kendi füze savunma sistemi ile ilgili bir yıldan fazla süredir çalışmalarını sürdürüyor. Bu yönelişte herhangi bir değişim beklemiyorum” eleştirisi getiren Putin, bunun sadece ABD, AB ve Rusya’nın birlikte geliştirecekleri bir füze savunma sisteminin gündeme gelmesi durumunda değişebileceğini belirtti.