"Suriye krizi Rusya ile ilişkilerimizi etkilemez"

5

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Suriye bağlamında Rusya ile olan ilişkilerimiz ve enerji projelerinin bir takım bakış açılarından dolayı etkileneceğini düşünmüyorum. Rusya ile yaptığımız projeler sağlam bir zemine oturuyor. Rusya Federasyonu arasında sıkı bir bağımız söz konusu." dedi.

Mersin Akkuyu Nükleer tesislerinde görev almak üzere Rusya’da eğitime tabi tutulan 50 öğrenci, Enerji ve Tabi Kaynakları Bakanı Taner Yıldız’ı ziyaret etti. Ziyaret sırasında Bakan Taner Yıldız, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını aldı. Suriye ile yaşanan gerginliğin Rusya ile ilişkilerimizde herhangi bir etkisinin olup olmayacağı yönündeki soruya Bakan Taner Yıldız, "Suriye bağlamında Rusya ile olan ilişkilerimiz ve enerji projelerinin bir takım bakış açılarından dolayı etkileneceğini düşünmüyorum. Rusya ile yaptığımız projeler sağlam bir zemine oturuyor. Rusya Federasyonu arasında sıkı bir bağımız söz konusu." şeklinde cevap verdi.

Bakan Taner Yıldız’a İran’dan gelen doğalgaz boru hattının kesilmesi ile ilgili de soru soruldu. Yıldız, tamiratına başladıklarını ve yarın akışın sağlanacağını ifade ederek, "Terör saldırıları ülkenin kalkınmasına zarar veremez. PKK’nın bu tür terör saldırılarından yarar sağlayamayacağını ifade etmek istiyorum." dedi.

"75 ÖĞRENCİ DAHA ALINACAK"

Rusya’da eğitim alan öğrencilerin problemlerini ve tavsiyelerini dinleyeceklerini kaydeden Bakan Yıldız, şöyle devam etti: "Bu 50 tane öğrencimiz yaklaşık 4 bin 500 öğrenci arasından seçildiler. 75 kişinin alımını 5 Temmuz’a kadar uzattık. 600 kişiyi yazılı sınava dahil tutacağız. 300 kişi mülakata kalacak. Bunlar arasından bu arkadaşlarımızı seçeceğiz."

Programda Bakan Taner Yıldız, Rusça öğrenen öğrencileri de ufak bir testten geçirirken, öğrenciler de Rusça’daki hünerlerini sergiledi.