Rusya’da kiliseyi eleştiren blogger kırmızı bültenle aranıyor

16

Rusya’ya bağlı Karelya Cumhuriyeti’nde İçişleri Bakanlığı  insan hakları savunucusu Maksim Yefimov için Interpol’den arama ilanı çıkardı. Kendi blogunda Rusya Ortodoks Kilisesi’ne karşı sert makaleleri ile tanınan Yefimov, dini nefreti körüklemekle suçlanıyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Soruşturma Komisyonu Karelya Cumhuriyeti sözcüsü, “Yefimov’un kırmızı bültenle aranmasına karar verdik, çünkü kendisi soruşturmadan kaçtı” dedi.

Yefimov ise kendi blogunda 23 Temmuz’da Ukrayna’dan Polonya’ya geçtiğini, Avrupa Birliği’nde bulunduğunu yazdı. Yefimov’un avukatı Olga Rıbalova da müvekkilinin ne zaman yurtdışına çıktığını bilmediğini açıkladı. Rus basınına göre, Yefimov İngiltere’de siyasi sığınma almış bulunuyor.

Yefimov, 31 Aralık’ta kendisinin başkanlık yaptığı Karelya İnsan Hakları Gençlik Kolları sitesinde, “Karelya papazlardan bıktı” yazısında devlet bütçesiyle bölgede kiliselerin inşa edilmesini sert eleştirmişti. Nisan ayında dini nefreti körüklemek suçuyla ünlü bloggera dava açıldı. 12 Mayıs’ta ise mahkeme Yefimov’un akıl hastanesine yatırılması yönünde karar aldı. 25 Mayıs’ta ise soruşturmadan kaçan Yefimov’un Rusya genelinde aranması kararlaştırıldı.

Bazı sivil toplum ve muhalif güçler, nefret ve aşırılıkçılığa karşı ilgili Rus yasalarını eleştirerek iktidarın bu bağlamda siyasi baskılarının arttırdığını iddia ediyor. İddialara göre, Sovyetler Birliği’nde muhaliflere karşı uygulanan psikiyatri cezalar yeniden başlatıldı. The Moscow Times, 2011 yılında Rusya’da onlarca benzer uygulamanın yapıldığını öne sürdü.