Medvedev maden işçilerine “Türkiye’de tatil” önerdi

55

Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, Sibirya’da ziyaret ettiği bir maden ocağında, “Tatile gidemiyoruz, her yerde savaş var” şikayetinde bulunan bir işçiye, “Türkiye var” diyerek Türkiye'ye tatile gitmelerini tavsiye etti.

Başbakan Medvedev, Temmuz ayı sonlarında yanan Sibirya’nın Leninski-Kuznetski kentindeki Komsomolets kömür maden ocağına ani bir ziyaret gerçekleştirdi. Çalışmalarla ilgili yetkililerden bilgi alan Medvedev iş güvenlik kurallarının nasıl yerine getirildiğini de sordu. Çalışma güvenliği gerekçesiyle beyaz kask takan Rusya Başbakanı yerin 150 metre altındaki maden ocağına indi.

İşçilerle buluşan Medvedev, “İşler ve maaşlarınız nasıl? Nerde ve nasıl tatil yapıyorsunuz?” diyerek hal hatır sordu. “Maaş tabii ki yetmiyor, ortalama 40-45 bin ruble alıyoruz, ama yine de genelde memnunuz. Fakat maalesef Mısır’a tatile gidemiyoruz” diyen bir işçi, “Her yerde savaş var!” eleştirisi getirdi. Bunun üzerine Medvedev, “Ama Türkiye var” diyerek tatil yapmak isteyen işçilere Türkiye’yi adres gösterdi.

İşçiler başka sorunlarını da dile getirirken, daha sonra hükümet üyeleriyle toplantı yapan Rusya Başbakanı maden ocağı çalışanlarının tüm sorunlarının çözülmesi için gerekenlerin yapılmasını istedi.