Türk Dili Konuşan Ülkeler Zirvesi Bişkek'te yapıldı

97

Kırgızistan ev sahipliğinde bu yıl ikincisi yapılan ve kısa adı 'Türk Konseyi' olan Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi Zirvesi Bişkek’te Ala Arça Konre Merkezi'nde yapıldı.

Zirveye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, ev sahibi ülke adına Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev ve Azerbaycan Başbakanı Artur Rasizade katıldı.

Kırgızistan Başbakanı Atambayev konuklarını toplantının yapıldığı konuk evi girişinde karşıladı. Liderler daha sonra aile fotoğrafı için kameraların karşısına gerçi ve akabinde zirve toplantısına iştirak etti.

Liderler toplantı sonrasında ilgili bakanlar maliye, Türk Akademisi'nin oluşturulması, Türk kültürüne ve Türk halklarına destek amaçlı fonun kurulması ile ilgili anlaşmalarla imza attı. Zirvenin ardından Bişkek Deklarasyonu açıklandı.

Zirve sonrasında düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Kırgızistan Cumhurbaşkanı Atambayev zirveye katılan ülkeler olarak birçok konuda anlaştıklarını ve bir sonraki zirvenin ise Azerbaycan’da yapılacağını söyledi.

Gül rahatsızlığı nedeni ile zirveden erken ayrıldı

Bu arada Cumhurbaşkanı Gül'ün, kulağındaki rahatsızlığının nüksetmesi nedeniyle Kırgızistan'dan erken ayrılacağı bildirildi.

Yarın Türkiye'ye dönmesi planlanan Gül'ün, baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından, bugün öğle saatlerinde Ankara'ya hareket edeceği belirtildi.