“Çeçenistan-İnguşetya sınır tartışması çatışmaya dönüşebilir”

144

Rusya Federasyonu’na bağlı Müslüman Cumhuriyetlerden İnguşetya ve Çeçenistan arasında sınır tartışması giderek büyüyor. Çeçen lider Ramazan Kadirov sınırın yeniden belirlenmesini talep ederken, İnguşetya lideri Yunus-Bek Yevkurov sınırın gözden geçirilme girişiminin çatışmaya dönüşebileceği uyarısı yaptı.

LiveJournal blogunda konu ile ilgili değerlendirmede bulunan Yevkurov, “İnguş-Çeçen sınırının uzun bir geçmişi var. Herhangi bir tarafın sınırı yeniden ele alma çabası çatışma ile sonuçlanabilir.” eleştirisi getirdi.

Hafta başında konu ile ilgili açıklamada bulunan Kadirov, İnguşetya’yı sınırı ihlal etmek ve Çeçenistan topraklarının içine kadar girmekle suçladı. Kadirov sorunun Federal seviyede ele alınarak çözülmesini ve sınırın yeniden belirlenmesini istedi.

Resmi Çeçenistan Cumhurbaşkanlığı sitesinden açıklamada bulunan Kadirov, “Sunjenski ve Malgobek’in önemli bir bölümünün Çeçenistan toprağı olduğunu herkes bilmeli.” dedi. İnguşetya yönetimini provokasyon yapmakla suçlayan Kadirov, 1996’da Cevher Dudayev tarafından imzalanan anlaşmanın kabul edilemeyeceğini söyledi. Kadirov’a göre sınır bölgesi ile ilgili İnguşetya’nın ortaya koyduğu belgeler fabrikasyon ve yalan.

Sunjenski bölgesinde yaklaşık 130 bin kişi yaşıyor. Rusya’nın 83 bölgesi arasında en fakir olan İnguşetya’nın toplam nüfusu ise 413 bin. Buna karşın Çeçenistan’ın nüfusu ise 1 milyon 270 bin.

İki Cumhuriyet Sovyetler Birliği döneminde tek bir yapı olarak ele alınıyordu. Kremlin iki Cumhuriyet arasındaki sınır tartışmaları ile ilgili henüz bir açıklamada bulunmadı.