Yolsuzluk Rusya'da iş yapan şirketler açısından bir numaralı engel

72

Campden Research ile UBS’nin ortak araştırmalarına göre büyük Rus şirket yöneticilerinin % 55’i, yolsuzluğu, iş geliştirme önündeki temel engel olarak görüyorlar. Oysa 2009 yılında araştırmaya katılan işadamlarının sadece % 4’ü devlet memurlarının yolsuzluklarını dile getirmişti. “RBK Daily” gazetesinin bildirdiğine göre işadamlarının aniden açık sözlü olmalarının nedeni, bu problemin hükümet yetkilileri tarafından da açıkça konuşulmasıdır.

Yolsuzluk hakkında daha fazla konuşuluyor. Bazı alanlarda, rüşvet şemalarına katılmadan iş yapmak imkânsızdır ve son yıllarda bu konuda hiçbir şey değişmedi. Bu, öncelikle, lisans, sertifika alımı ile ilgili denetim alanları ve uluslararası bir iş söz konusu ise gümrük alanlarıdır.

Ancak yolsuzluk, Rusyalı iş adamlarına engel olan tek bir unsur değildir. Araştırmaya göre banka kredilerine erişim de zor engellerdendir. 2011 yılında bu problemi, sorgulananların sadece %5’i kaydetmişti, 2012 yılında bankaların “cimriliği” hakkında söz eden katılımcıların sayısı 6 kat artarak %30’a yükseldi.

Kredi alma sorununu, öncelikle küçük ve orta ölçekli işletmeler yaşıyor. Burada, faizler %12 ile %22 arasında değişmektedir. Büyük işletmeler için, ruble ile alınan kredi faiz oranı % 7-10 seviyesindedir. 2012 yılının ikinci çeyreğinde kredi şartları genelde zorlaştı. Bu Euro bölgesinde olumsuz olaylara bağlıdır.