Maliki, Putin’le görüştü; yeni silah anlaşmaları yolda

61

Irak Başbakanı Nuri El Maliki Rusya ile 4,2 milyar dolarlık silah alım anlaşmalarının ardından bugün de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le bir araya geldi. Irak Başbakanı Interfax’a yaptığı açıklamada Rusya’dan yeni silah alımları ile ilgili çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

İkili görüşmede Rusya Devlet Başkanı Putin, Rus şirketlerine yönelik bir kısım sınırların kaldırılması için Maliki’den talepte bulundu. Moskova dışında bulunan Novo Ogoryova devlet başkanlığında gerçekleşen görüşmede Putin, Irak yönetiminden Rus enerji şirketlerinin çalışmalarına da destek istedi.

İkili ticaretin çok yoğun olmadığına değinen Putin, Maliki’ye hitaben “Şu an söz verilen önemli projeler var. Şirketlerimiz Irak’taki faaliyetlerini geliştirmek istiyor. Enerji şirketlerimizin çalışmalarını geliştirmesi için desteğinizi bekliyoruz… Rus şirketlerin Irak’ta ofis açmaları, izinler ve diğer konular da önemli.” dedi.

İnsani alanlarda da ikili ilişkilerin geliştiğine değinen Putin, 150 Iraklı öğrencinin Rusya’da eğitim alacağını hatırlattı. Askeri-teknik alanda yapılacak çalışmaların ilk adımının atıldığına değinen Rus lider, işbirliğinin ilerletilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Rusya’dan 4,2 milyar dolar silah alımına onay veren Maliki, Rus basınına yaptığı açıklamada yeni alımların olabileceğini, ziyaret çerçevesinde ya da yeni gelecek delegasyonlarla bu anlaşmaların da imzalanabileceğine dikkat çekti.

Rusya’dan savunma ve terörle mücadele çerçevesinde silah alımı yaptıklarına değinen Maliki, “Bunlar daha çok uçaksavar sistemleri, terörle mücadele için kullanılabilecek helikopterler. Irak her zaman Sovyetler  Birliği’nden silah aldı. Bu alanda uzmanlarımız çok. Bu yüzden biz de Rusya’dan silah alımı ile ilgiliyiz. Biz bunları ihtiyaç olması durumunda kendi savunmamız için kullanacağız.” şeklinde konuştu.

Maliki ülkenin ekonomik durumunun iyi olması durumunda, gelecekte savaş uçağı, tank ve diğer silah alımları da yapacaklarını kaydetti. Irak lideri ABD’den de silah alımı yaptıklarını, ancak hepsinin de savunma amaçlı olduğunu vurguladı.

Maliki, Irak üzerinden İran’a ait silahların Suriye rejimine ulaştırıldığı yönündeki iddiaları da yalanladı. Maliki’ye göre Suriye’nin Irak üzerinden geçişi yapılacak herhangi bir silaha ihtiyacı yok.