Putin’in Hindistan ziyareti de Aralık ayına ertelendi

15

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in gelecek hafta yapması planlanan Hindistan ziyareti 24 Aralık tarihine erteledi. Kommsersant gazetesine göre, Rusya-Hindistan 13. Zirve’si de bu tarihte gerçekleşecek. Rusya Devlet Başkanı Putin’in 14-15 Ekim’de yapılacak Türkiye ziyareti de 3 Aralık tarihine ertelenmişti.

Kremlin Basın Danışmanı Dmitri Peskov, ziyaretin ertelenmesi ile ilgili haberi doğruladı. Gazeteye konuşan Peskov, “İkili zirvede yoğun gündemlerimiz var. Her bir gündem iyi bir şekilde hazırlanıyor.” dedi. Ziyaretin ertelenmesine ikili ilişkilerde imzalanacak belgelerin henüz hazır edilmemesi gerekçe gösteriliyor.

Kommersant kaynaklarının edindiği bilgiye göre, ikili evrakların hazır hale getirilememesi sorun oluşturdu. Zirvede imzalanmaya hazır henüz bir evrak bile yok. Ele alınması planlanan ikili ekonomik ve ticari konularda müzakereler sürüyor.

Putin’in Hindistan ziyaretinin iptal olmadığını, henüz netleşmeyen programın 24 Aralık olarak tespit edildiğini ifade eden Peskov, bir kısım anlaşmalarla ilgili müzakerelerin sürdüğünü söyledi. Rusya-Hindistan ilişkilerinin iyi yolda ilerlediğini kaydeden Peskov, ziyaretin iptal olduğu ile ilgili söylentileri de yalanladı.